Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Na UW napisali antyrządowy paszkwil. Ostry spór na Radzie Wydziału

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przyjęła uchwałę, w której staje murem w obronie Andrzeja Rzeplińskiego i Trybunału Konstytucyjnego oraz wzywa do zwołania kongre

rz

Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przyjęła uchwałę, w której staje murem w obronie Andrzeja Rzeplińskiego i Trybunału Konstytucyjnego oraz wzywa do zwołania kongresu prawników polskich. Pomimo ostrego sporu i zdań odrębnych, Rada Wydziału zdecydowała o przyjęciu treści uchwały, w której zarzuca władzom RP naruszanie „ładu konstytucyjnego”.

W treści uchwały władzom państwa zarzucono m.in. „sparaliżowanie TK, stojącego na straży nadrzędnych norm konstytucji, co prowadzi do demontażu demokratycznego państwa prawnego i pozbawia obywateli realnej ochrony ich konstytucyjnych praw i wolności”.

„Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego wyraża sprzeciw wobec działań, podejmowanych przez obecną większość parlamentarną, Prezydenta Rzeczypospolitej i Rząd. Godzą one w podstawowe zasady naszego porządku konstytucyjnego, co dotyczy w szczególności pozycji Konstytucji jako najwyższego prawa Rzeczypospolitej i wynikających z niej zasad: demokratycznego państwa prawnego, podziału władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, a także zasad poprawnej legislacji i publicznej konsultacji spraw ważnych dla obywateli oraz przestrzegania ich podstawowych praw politycznych. ” - czytamy w treści Uchwały Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w sprawie naruszania ładu konstytucyjnego przez władze państwowe Rzeczypospolitej

Reklama

 
W głosowaniu jawnym oddano łącznie 104 głosy (spośród 180 uprawnionych do głosowania). Za uchwałą opowiedziało się 50 osób. Przeciwko głosowało 25 osób, a 29 wstrzymało się od głosu.

Zdania odrębne do uchwały zgłosili: prof. dr hab. Maria Szyszkowska, prof. Andrzej Kojdera oraz dr. hab. Kamil Zaradkiewicz.

- Uważam, że projekty uchwał zawierające oceny i treści o charakterze politycznym i obejmujące swą treścią wezwania władz politycznych do określonych działań nie powinny być poddwane pod głosowanie na Radzie Wydziału, bowiem podejmowanie aktów tej treści nie mieści się w sferze określonych w par. 8 Regulaminu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu warszawskiego kompetencji Rady Wydziału chronionych konstytucyjną autonomią szkół wyższych.
Ponadto moim zdaniem żadna z zawartych w przedmiotowej uchwale Rady Wydziału z 12 grudnia 2016 r. nie wytrzymuje kreytyki, w szczególności w świetle obiektywnych kryteriów analizy i interpretacji prawnej zdarzeń i działań w niej ocenianych. - napisał w swoim stanowisku odrębnym dr hab. Kamil Zaradkiewicz.

rz

Reklama