Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Koniec nadużyć komorniczych?

Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt ustawy, która ma zapobiec nadużyciom w egzekucji komorniczej. Ma także zwiększyć prestiż zawodu komornika i przywrócić do niego zaufanie.

pixabay.com
pixabay.com
Do uzgodnień międzyresortowych trafił właśnie projekt ustawy, która ma zapobiec nadużyciom w egzekucji komorniczej. Ma także zwiększyć prestiż zawodu komornika i przywrócić do niego zaufanie.

O tym, że nadużycia w kwestii komorników zdarzały się wielokrotnie, nie trzeba chyba nikogo długo przekonywać. Chociażby głośna była sprawa rolnika, któremu odebrano ciągnik, choć do dłużników nie należał.

Chcę przywrócić szacunek i społeczne zaufanie do zawodu komornika, a jednocześnie zagwarantować, że należności wierzycieli będą egzekwowane przy poszanowaniu praw i godności dłużników. Dziś nie zawsze wszyscy komornicy działają w pełni profesjonalnie, przestrzegając standardów. Dlatego zmiany są niezbędne


– zaznacza Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. 

Projekt nowej ustawy o komornikach sądowych, zastąpi obecnie obowiązujące regulacje. Komornik sądowy ma być przedstawiony jako funkcjonariusz publiczny, a nie swego rodzaju przedsiębiorca, jedynie nastawiony na zysk.

Projekt zakłada zwiększenie uprawnień nadzorczych i kontrolnych Ministra Sprawiedliwości nad komornikami. Będzie mógł podejmować działania prowadzące do usunięcia komornika czy zawieszenia go w czynnościach, jeśli komornik rażąco naruszy prawo. Według zmian, zwiększony ma zostać nadzór prezesów sądów rejonowych nad funkcjonowaniem komorników. Prezesi sądów rejonowych będą mieć uprawnienia do odsunięcia komornika od wykonywanych czynności na 30 dni i wnioskowania, bezpośrednio do Ministra Sprawiedliwości, o odwołanie komornika ze stanowiska.

Projekt zakłada także, że będzie istniał obowiązek nagrywania wszystkich czynności egzekucyjnych komornika. Ma być on włączany do akt postępowania.
Przy egzekucji komornik będzie zobowiązany do wręczenia dłużnikowi klarownego formularza skargi, tak aby każdy mógł skierować ją do właściwego sądu, jeśli doszło do nieprawidłowości.


Zwiększeniu profesjonalizmu komorników służyć ma wymóg, że będą oni musieli mieć wyższe wykształcenie prawnicze. Ci, którzy nie mają wykształcenia prawniczego, będą musieli skończyć studia prawnicze (w terminie 7 lat od dnia 1 stycznia roku następującego po dniu wejścia w życie nowej ustawy), albo odejdą z zawodu.

Projekt ustawy gwarantuje również przejrzystość majątkową. Oświadczenie majątkowe będzie uzupełnione o wyraźne wskazanie dochodu z działalności prowadzonej kancelarii i dochodów uzyskanych z innych źródeł i  ich wysokości.

Pobierane przez komorników opłaty egzekucyjne staną się daniną publiczną, która zwiększy dochód budżetu państwa. Komornik otrzyma wynagrodzenie prowizyjne, stanowiące część pobranych opłat.

 



Źródło: ms.gov.pl

#projekt ustawy #Ministerstwo Sprawiedliwości #komornicy

ES