82 lata temu Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową. Jak wskazują Wojska Obrony Terytorialnej, 14 lutego to również bardzo ważny dzień dla tej formacji, ponieważ kontynuują oni tradycję Komendy Głównej AK.
14 lutego 1942 r., czyli 82 lata temu, Prezes Rady Ministrów i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski, wręczył komendantowi głównemu Związku Walki Zbrojnej gen. Stefanowi Roweckiemu rozkaz dotyczący zmiany nazwy organizacji tajnej w kraju i tytułu jej komendanta na Armię Krajową. Nazwa ta wyróżniała się tym, iż podkreślała, że Polska dalej walczy przeciw okupantom i się nie poddaje. Z różnych szacunków wynika, że do AK mogło przystąpić od 300 do 380 tys. osób. Niestety, z roku na rok coraz więcej polskich bohaterów odchodzi z tego świata. W pielęgnowanie pamięci o ich dokonaniach aktywnie włączają się Wojska Obrony Terytorialnej, dla których data 14 lutego także jest szczególnie ważna.
Wiele lat temu żołnierze AK walczyli w obronie ojczyzny, a obecnie Terytorialsi są odpowiedzialni za nich. To właśnie żołnierze WOT niejednokrotnie pomagają weteranom na różne sposoby, m.in. dostarczając im zakupy, organizując transport do lekarzy itd. Żołnierze AK często są również zapraszani na organizowane przez WOT lekcje żywej historii, gdzie opowiadają o swoich przeżyciach z czasów wojny.
Warto nadmienić, że elementy wizualne symboliki WOT w bezpośredni sposób odwołują się do Armii Krajowej. Chodzi tutaj oczywiście o "Kotwicę", czyli symbol składający się z dwóch liter "P" i "W". Znak ten został wybrany w ramach konkursu na symbol konpiracyjny.