10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Prokuratura zajmie się Komisją Majątkową

Prokuratura zajmie się wyjaśnieniem ewentualnych nieprawidłowości w działalności wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Chełmie oraz Komisji Majątkowej dotyczy doniesienie CBA  skie

Prokuratura zajmie się wyjaśnieniem ewentualnych nieprawidłowości w działalności wydziału ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Chełmie oraz Komisji Majątkowej dotyczy doniesienie CBA  skierowane do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Ta przekazała je miejscowej prokuraturze okręgowej.

- Zawiadomienie dotarło do nas bez żadnych dokumentów. Pierwszą czynnością będzie wystąpienie do CBA o dostarczenie dokumentów stanowiących podstawę sformułowania zawiadomienia –  tłumaczy rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Rzecznik lubelskiej Prokuratury Okręgowej nie chciała ujawniać szczegółów sprawy, ani też nie udziela informacji, której nieruchomości ona dotyczy. Wiadomo jedynie, że postępowanie  sprawdzające prowadzi wydział ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie Grzegorz Janicki także nie chciał ujawniać żadnych szczegółów sprawy. Jak powiedział, doniesienie „jedynie sugeruje” możliwość nieprawidłowości.

- Zadaniem prokuratury będzie wyjaśnienie wszystkich okoliczności i ustalenie, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa - dodał Janicki.

Pod koniec lutego szef CBA Paweł Wojtunik powiadomił Prokuraturę Generalną, że mogło dojść do popełnienia przestępstw niegospodarności, poświadczenia nieprawdy i przekroczenia uprawnień w przypadku 11 orzeczeń Komisji Majątkowej, które mogły spowodować szkodę majątkową w wielkich rozmiarach.

Prokurator generalny Andrzej Seremet zdecydował, że zawiadomienie CBA trafi do pięciu prokuratur apelacyjnych: w Rzeszowie, Lublinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Tam mają zapaść dalsze decyzje procesowe - czy wszczynać śledztwa, czy też tego odmówić.

Komisja majątkowa przestała istnieć z początkiem marca br., po wejściu w życie nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Działała przez ponad 20 lat i decydowała o zwrocie Kościołowi katolickiemu nieruchomości Skarbu Państwa. Od jej orzeczeń nie przysługiwały odwołania.

 



Źródło: