Film dokumentalny Dariusza Jabłońskiego „Gry Wojenne” o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim będzie pokazany na festiwalu Cinequest, jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego w USA.
Rozpoczęty właśnie festiwal Cinequest potrwa 13 dni. Pokazanych zostanie na nim 200 filmów z różnych krajów.
Dokument Jabłońskiego pt. „Gry Wojenne” zostanie pokazany w ramach sekcji konkursowej Maverick Documentary Competition. Zdaniem organizatorów festiwalu, ta sekcja to „międzynarodowa mieszanka odważnych, prowokujących do myślenia filmów które rzucają wyzwanie i inspirują widownie. Filmy doń wybierane są w oparciu o wysokie kryteria artystyczne i unikatowe podejście do tematu.”
Jury festiwalu, które wybierze laureata w kategorii najlepszy film dokumentalny, składa się z profesjonalistów branży filmowej: Anny Easteden, Marli Miller i Cynthii Kane
„
Gry wojenne” to wspaniały, fascynujący, intrugujący i otwierający oczy film, niezwykle dobrze zrobiony, który z pewnością skłoni publiczność do myślenia – napisali organizatorzy festiwalu Cinequest.
Pokaz w San Jose będzie festiwalową premierą filmu w Stanach Zjednoczonych.
Swoją drogę festiwalową „Gry wojenne” rozpoczęły prawie rok temu, kiedy jako pierwszy w historii polski film otworzyły największy międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Po premierze na IDFIE film był pokazywany m.in. na festiwalu Hot Docs w Toronto, Dok.fest w Monachium, Melbourne International Film Festival w wAustralii, Art. Film Fest na Słowacji, a na festiwalu w Bergen. Film miał też specjalny pokaz w Londynie w prestiżowym Frontline Club, gromadzącym dziennikarzy, korespondentów zagranicznych, pisarzy i działaczy społecznych tworzących jedną z najważniejszych sieci światowych przedstawicieli elity intelektualnej.
Amerykańska premiera filmu miała miejsce w siedzibie głównej CIA w Langley. Brali w niej udział m.in. profesor Zbigniew Brzeziński oraz dyrektor CIA Michael Hayden. Był to pierwszy publiczny pokaz filmowy w siedzibie CIA, po raz pierwszy też do siedziby CIA mieli wstęp polscy dziennikarze. Przy okazji tego wyjątkowego wydarzenia CIA odtajniło liczne dokumenty na temat stanu wojennego, przesłane przez pułkownika Kuklińskiego.
Film „Gry wojenne” wyprodukowała Apple Film Production, w koprodukcji z Telewizją Polską S.A., ARTE, Trigon Production, a współfinansowali go: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej, przy wsparciu Programu MEDIA Unii Europejskiej.
Źródło:
pł