Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Czy PO w Opolu sfałszowała listy wyborcze? Sprawą zajmie się prokuratura

Platforma Obywatelska w Opolu może mieć problem ze swoimi listami wyborczymi do sejmiku województwa opolskiego.

Autor:

Platforma Obywatelska w Opolu może mieć problem ze swoimi listami wyborczymi do sejmiku województwa opolskiego. Wojewódzka komisja wyborcza podejrzewa, że część podpisów poparcia mogła zostać sfałszowana. Zawiadomiono już prokuraturę - informuje gazeta.pl.

Według Radia Opole, zastrzeżenia komisji wyborczej dotyczą dwóch ugrupowań: KWW Demokracja Bezpośrednia oraz Platformy Obywatelskiej.

Demokracja Bezpośrednia wystawiła listę tylko w okręgu opolskim (nr 1), natomiast zastrzeżenia wobec Platformy Obywatelskiej dotyczą listy zgłoszonej w okręgu olesko-kluczborsko-namysłowskim (nr 2), z której startuje m.in. obecny marszałek województwa z PO Andrzej Buła. Za nim ulokowano Jolantę Wilczyńską, żonę wojewody Ryszarda Wilczyńskiego. Na trzecim miejscu w tym okręgu znalazł się obecny radny wojewódzki Beniamin Godyla.

- Podczas poniedziałkowego posiedzenia wojewódzkiej komisji wyborczej podjęliśmy decyzję o zawiadomieniu Prokuratury Rejonowej w Opolu o możliwości popełnienia przestępstwa z artykułu 248 Kodeksu karnego. Wnioski w tej sprawie złożyliśmy we wtorek. Sprawa dotyczy dwóch komitetów wyborczych i jednej z list każdego z nich - powiedział sędzia Tomasz Mikołajczyk, przewodniczący wojewódzkiej komisji wyborczej w Opolu. Nie chciał jednak powiedzieć oficjalnie, o które komitety chodzi.







Przypomnijmy, że w okręgu obejmującym wschód województwa liderem listy PO jest Andrzej Sałacki, szef klubu jeździeckiego Lewada, dwójką jest Sabina Nowosielska, prezes klubu siatkarskiego Zaksa Kędzierzyn-Koźle. Na południu liderem listy jest Franciszek Fejdych, burmistrz Prudnika, zaś za nim ulokowano Zbigniewa Ziółko, radnego wojewódzkiego obecnej kadencji. Natomiast na zachodzie na czele listy PO znalazł się Bogusław Wierdak, przewodniczący sejmiku województwa. Drugie miejsce przypadło Leszkowi Pakule, zaś na trzecim miejscu znalazł się historyk Paweł Szymkowicz.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl,gazeta.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej