Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wydał oświadczenie dotyczące wydarzeń na cmentarzu na Służewie. Wiceprezes związku, Karol Wołek, wyraża w nim m.in. zaniepokojenie „niektórymi działaniami osób z aktualnego kierownictwa IPN”.
W ubiegłym tygodniu
na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie wkroczyli policjanci. Z polecenia prokuratury zabezpieczyli szczątki, które podczas prac archeologicznych odnalazła ekipa dr. Krzysztofa Szwagrzyka. Już następnego dnia okazało się, że
to sam IPN zwrócił się do prokuratury o interwencje na cmentarzu.
Działania prokuratury spotkały się z szerokim odzewem. Teraz oświadczenie w tej sprawie wydał również Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Byli żołnierze NSZ wyrażają w nim „
głębokie zaniepokojenie sytuacją, jaka miała miejsce na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Służewie. Uważamy za nieuzasadnione i niedopuszczalne wstrzymywanie prac poszukiwawczych szczątków Bohaterów narodowych, którzy ponieśli męczeńską śmierć w walce z okupantem sowieckim”.
Związek obawia się, że „
nieuzasadnione wstrzymywanie prac i trudności administracyjne uniemożliwią odnalezienie wszystkich Bohaterów, których można byłoby odnaleźć i zidentyfikować, gdyby nie mnożono przeszkód biurokratycznych”.
Wiceprezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Karol Wołek, który podpisał się pod oświadczeniem, kieruje również kilka gorzkich słów do kierownictwa Instytutu Pamięci Narodowej.
„
Jesteśmy zaniepokojeni niektórymi działaniami osób z aktualnego kierownictwa IPN, które od pewnego czasu zgadzają się firmować logiem Instytutu różne antypolskie w wymowie imprezy np. występ Jana Tomasza Grossa na konferencji IPN w Warszawie w kwietniu 2013 roku” – czytamy w oświadczeniu.
Związek Żołnierzy NSZ stawia też kilka pytań:
1.
Dlaczego aktualne kierownictwo IPN (w osobach Prezesa IPN Łukasza Kamińskiego, Zastępcy Prezesa Agnieszki Rudzińskiej, dyr. Krzysztofa Persaka i dyr. Dariusza Gabrela) oraz niektórzy członkowie Rady IPN (Andrzej Friszke i Antoni Dudek) angażują się w działania, które szkodzą wizerunkowi Polski, ośmieszają ideę godnego upamiętnienia ofiar zbrodni komunistycznych, a co za tym idzie, podważają cały dotychczasowy dorobek Instytutu i sens jego istnienia?
2. Dlaczego kierownictwo IPN nie uznaje Żołnierzy Wyklętych za ofiary zbrodni komunistycznych, tylko za ofiary pospolitego przestępstwa? Czy tak należy interpretować fakt przekazania do prokuratury powszechnej sprawy ekshumacji ofiar komunizmu na Służewie przez prokuratora IPN Dariusza Gabrela?
3. Dlaczego do tej pory nie rozwiązano biurokratycznych przeszkód i nie wznowiono zatrzymanych prac ekshumacyjnych na „Łączce”?
4. Kiedy powstanie obiecywany panteon Żołnierzy Wyklętych na warszawskich Powązkach? Na przygotowanie pochówku sowieckiego namiestnika W. Jaruzelskiego na Powązkach wystarczyły dwa dni. Ile będą musiały czekać rodziny ofiar komunistów?
Źródło: niezalezna.pl,nsz.com
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Krajewski