Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Miller nie chciał go zorganizować, Marsz 3 Maja jednak dziś przejdzie ulicami Krakowa

Wojewoda małopolski Jerzy Miller, były przewodniczący rządowej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, tak jak w poprzednim roku, zdecydował, że nie będzie tradycyjnego p

Autor:

Wojewoda małopolski Jerzy Miller, były przewodniczący rządowej komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, tak jak w poprzednim roku, zdecydował, że nie będzie tradycyjnego patriotycznego marszu w Krakowie w święto Konstytucji 3 Maja. - Skoro władze nie chcą uczcić narodowego święta w sposób, który już dawno wpisał się w tradycję naszego miasta, marsz zorganizuje Prawo i Sprawiedliwość – zaprasza europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Terlecki.

- Mamy do czynienia z sytuacją oburzającą, że ani władze miasta, ani województwa nie poczuwają się do obowiązku zorganizowania pochodu, który odbywał się 3 maja i 11 listopada nawet za czasów komunistycznych, gdy nie wolno było organizować zgromadzeń. Wynika to, jak podejrzewamy, z obaw władz przed wygwizdaniem. Wobec tego sami organizujemy przemarsz – mówił kilka dni temu na konferencji prasowej poseł Terlecki. Przypomniał, że marsz w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja zorganizowany przez studentów w 1946 r. został zaatakowany przez UB i żołnierzy wojsk wewnętrznych, padały wówczas strzały.

- Choćby dlatego jest to bardzo symboliczny przemarsz. Od tego czasu datują się próby uczczenia tej rocznicy w 1956 r., w 1976 r. i późniejsze - dodał Ryszard Terlecki.

3 maja po uroczystej Mszy Św. o godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej:
- ok. godz. 11.15 – wymarsz pochodu z Wawelu,
-  złożenie kwiatów pod krzyżem katyńskim
- przemarsz drogą królewską na Plac Matejki
- ok. 12.00 uroczystości patriotyczne na Placu Matejki




Prawo i Sprawiedliwość serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania uroczystości 3 maja w Krakowie. Do marszu przyłączy się m.in. NSZZ „Solidarność”.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl,wawelskigrod.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej