- Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest ważna i prosta – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, który uczestniczy w posiedzeniu senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.
Wiceminister przypomniał, że Sejm „przytłaczającą większością” głosów przyjął ustawę. Wyjaśniał, że przyznaje ona świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł miesięcznie osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniami m.in. o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolnym do samodzielnej egzystencji.
Dodał, że świadczenie to będzie przysługiwało osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń – z wyłączeniami, potrąceniami i zmniejszeniami określonymi w ustawie – nie będzie przekraczała kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli 1100 zł.
Wiceszef MRPiPS wskazał również, że świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało na wniosek osoby uprawnionej i będzie wolne od egzekucji.