Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Cała Polska pielgrzymuje

Dziś spod kościoła oo. paulinów pw Świętego Ducha wyruszyła 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Z kolei z Wiślicy wyruszyła 32. Piesza Pielgrzymka Kielecka. To właśnie na sierpień przypada tzw. „szczyt pielgrzymkowy”. Do Częstochowy pąt

Autor:

Dziś spod kościoła oo. paulinów pw Świętego Ducha wyruszyła 302. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Z kolei z Wiślicy wyruszyła 32. Piesza Pielgrzymka Kielecka. To właśnie na sierpień przypada tzw. „szczyt pielgrzymkowy”. Do Częstochowy pątnicy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.

302. Warszawska Pielgrzyma Piesza wyruszyła pod hasłem „Wierzę i głoszę”. Tradycyjnie wymarsz pątników poprzedziła msza św. pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Trasa pielgrzymki liczy 248 km, wędrówka trwa 9 dni i kończy się 14 sierpnia. Na szlaku pielgrzymi odwiedzają m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 roku, była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy dżumy.

Dzisiaj wyruszyła także 32. Piesza Pielgrzymka Kielecka. Pątnicy mają do przebycia ok. 200 kilometrów i na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia. Wierni wyruszyli z sanktuarium w Wiślicy punktualnie o godzinie 6.00. Uczestnicy zostali podzieleni na trzynaście grup. Całą trasę przejdzie z pielgrzymami biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda. Pierwsza pielgrzymka kielecka wyruszyła na Jasną Górę w 1982 roku. Od tamtego czasu uczestniczyło w niej łącznie ok. 114 tys. osób

Coraz częściej w wielu diecezjach organizowane są tzw. grupy duchowe, dla wszystkich osób, które z różnych przyczyn nie mogą osobiście uczestniczyć w pielgrzymce, lecz chcieliby pozostawać w łączności duchowej z pątnikami.
 

Autor:

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej