Od 9 do 13 grudnia 2023 r. zapraszamy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na wydarzenia i uroczystości upamiętniające ofiary systemu komunistycznego w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wstęp wolny.
– To tutaj, w dawnym więzieniu na Rakowieckiej, przetrzymywano tych, którzy sprzeciwili się władzy narzuconej przez Moskwę. Niepodległość, solidarność, wolność słowa i sumienia, godność ludzkiej pracy – to były idee, za które wielu trafiało do więzienia. Pamiętamy o tych, którzy w latach 1981-89 oddali życie za te ideały. Zapraszam do udziału w licznych wydarzeniach związanych z tegorocznymi obchodami
Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Obchody rozpoczęły się muzycznie w sobotę 9 grudnia o godz. 18.00 akustycznym koncertem Marka Piekarczyka, byłego wokalisty zespołu TSA. W lata 80. zabiorą nas przeboje, a wśród nich m.in.: „51”, „Testament”, „Mechaniczny Pies’’, ,,Marsz Wilków’’, ,,Chodzą Ludzie’’.
Dla młodszego pokolenia w poniedziałek 11 grudnia o godz. 10.00 Leszek Czajkowski i Dominika Świątek-Czajkowska wystąpią w koncercie edukacyjnym ,,Zrozumieć bardów Solidarności’’. Leszek Czajkowski przypomni: Jana Krzysztofa Kelusa, Jacka Kaczmarskiego czy Przemysława Gintrowskiego - artystów, którzy poprzez swoje pieśni walczyli z reżimem komunistycznym.
W ramach cyklu ,,Widzenie na Rakowieckiej’’ 11 grudnia o godz. 19.00 będzie miało miejsce spotkanie o stanie wojennym z Antonim Macierewiczem i Piotrem Naimskim, represjonowanymi działaczami opozycji antykomunistycznej, współzałożycielami Komitetu Obrony Robotników. Spotkanie, w którym weźmie również udział Justyna Błażejowska poprowadzi Tadeusz Płużański.
Świadkowie walki z komuną, jakimi byli represjonowani działacze opozycji niepodległościowej zapraszają natomiast na spotkanie i panele dyskusyjne 13 grudnia od godz. 12.00 do 17.00.
Prawdziwą gratką dla filatelistów będzie ekspozycja. ,,Poczta wolności. Wystawa znaczków poczty podziemnej z lat 1981-89 z kolekcji Edwina Klessy’’. Kolekcja działacza podziemia antykomunistycznego liczy m.in. 2,7 tys. znaczków, 350 kart pocztowych. Przyjdźcie, a przekonacie się, że znaczki pocztowe w tamtym czasie miały swoją moc. Otwarcie wystawy nastąpi 12 grudnia o godz. 12.00. Natomiast kartkę pocztową z okolicznościowym stemplem „Precz z komuną” będzie można otrzymać na stoisku Poczty Polskiej 13 grudnia o godz. 12.00.
Warto poszerzyć wiedzę o stanie wojennym i 12 grudnia w godz. 14.00 – 18,00 wziąć udział w seminarium naukowym ,,Z Rakowieckiej….’’. Dzięki wybitnym historykom poznamy nowe fakty o kulisach stanu wojennego. Badacze będą mówić o odpowiedzialności za strajki, karnej służbie wojskowej, aresztowaniach i internowaniach, cichych ofiarach, którymi były dzieci, działaniu hierarchii kościelnej oraz postawach politycznych państw zachodnich wobec Polski.
Pamięć o ofiarach stanu wojennego wyrazimy modlitwą i zadumą podczas mszy św. We wtorek 12 grudnia o godz. 19.00 i 13 grudnia o godz. 9.30 eucharystię odprawi ks. Tomasz Trzaska kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
13 grudnia głównym elementem obchodów w 42 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego będzie o godz. 11.00 uroczysty Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni komunistycznych z lat 1981-89.
13 grudnia o godz. 12.00 w muzealnej świetlicy będzie miało miejsce uroczyste wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności 27 działaczom opozycji antykomunistycznej (wstęp z zaproszeniami).
13 grudnia już od rana idąc ulicą Rakowiecką cofniemy się w czasie. Na kilka godzin stanie na niej czołg i inne milicyjne i wojskowe zabytkowe pojazdy z lat 80. Zapłoną koksowniki. Rekonstruktorzy w mundurach LWP, Milicji Obywatelskiej i ZOMO - patrolując ulicę Rakowiecką, przybliżą mieszkańcom Warszawy codzienność stanu wojennego.
Podczas obchodów będzie można zobaczyć również filmy o dramacie stanu wojennego. 11 grudnia godz. 16:00 - projekcja filmu „Janek z Kopalni Wujek”. Natomiast 13 grudnia o godz. 18:00 będzie film pt. „Stanisław Helski. Dlatego”. Po filmie Tadeusz Płużański będzie rozmawiał z reżyserem Michałem Torzem.
Jak działał podsłuch założony w mieszkaniach? Jakich znaków używano, aby opisać osobę śledzoną? Jakie były metody inwigilacji bezpieki? To wszystko będzie można poznać podczas warsztatów edukacyjnych 13 grudnia, od godz. 14.00 do 18.00.
Tego dnia wspólnie z naszymi przewodnikami będziecie mogli zwiedzić Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych i zobaczyć X Pawilon, karcery oraz wystawę o działalności Solidarności Walczącej.
poniedziałek 11.12.2023
godz. 10:00 - Leszek Czajkowski - koncert edukacyjny „Zrozumieć bardów Solidarności”
godz. 16:00 - projekcja filmu „Janek z Kopalni Wujek”
godz. 19:00 - „Widzenie na Rakowieckiej” - spotkanie z Antoni Macierewiczem, Piotrem Naimskim i Justyną Błażejowską - poprowadzi Tadeusz Płużański
wtorek 12.12.2023
godz. 12.00 – otwarcie wystawy „Poczta wolności. Wystawa znaczków poczty podziemnej z lat 1981-89 z kolekcji Edwina Klessy” – autorskie oprowadzanie po ekspozycji
godz. 14:00 – 18:00 – „Z Rakowieckiej…”: Seminarium naukowe o stanie wojennym podczas którego historycy będą mówić m.in.: o odpowiedzialności za strajki, karnej służbie wojskowej, aresztowaniach i internowaniach, cichych ofiarach, jakimi były dzieci, działaniu bp. Czesława Domina czy prymasa Józefa Glempa oraz postawach politycznych państw zachodnich
godz. 19:00 – msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, którą odprawi ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
środa 13.12.2023
godz. 9:30 – msza św. w intencji ofiar stanu wojennego
godz. 11:00 – uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego:
Apel Pamięci
złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego
godz. 12:00 – ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności (wstęp z zaproszeniami)
godz. 12:00 – 17:00 – Zlot Niepodległościówki – spotkanie byłych opozycjonistów ze środowisk niepodległościowych. Kontakt: [email protected]
13:00 - debata „W drodze do niepodległości – działanie opozycji w PRL”
15:00 - koncert Leszka Czajkowskiego
16:00 - debata „13 grudnia – wspomnienia z kraju i ze świata”
godz. 18:00 – projekcja filmu pt. „Stanisław Helski. Dlatego”, po filmie spotkanie reżyserem Michałem Torzem, które poprowadzi Tadeusz Płużański
godz. 20:00 – koncert „Cena za prawdę”. Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie, ul. K. Karasia 2
Wystąpią: Golec uOrkiestra, Sławomir Uniatowski, Katarzyna Cerekwicka, Krystyna Prońko, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Kamil Bednarek, Skubas, Józefina oraz Siostry Melosik
Rezerwacja bezpłatnych biletów: [email protected] (organizator IPN)
godz. 14:00 – 22:00 – DZIEŃ OTWARTY W MUZEUM
rekonstrukcja historyczna „Grudzień ‘81” – zamknięty prawy pas ruchu ul. Rakowieckiej w godz. 14:00 – 22:00
warsztaty edukacyjne dla dorosłych i młodzieży (Pawilon XI)
oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum (bez zapisów)
godz. 14:00, 16:00, 18:00, 20:00
wystawa znaczków Poczty Podziemnej Solidarności