PiS sprzeciwia się likwidacji sądów rejonowych i zapowiada poparcie dla obywatelskiego projektu przywracającego wcześniejszą strukturę tych sądów. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skrytykował w politykę koalicji PO-PSL polegającą - według niego - na "likwidacji Polski powiatowej".
Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - na mocy którego 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek - jest zgodna z konstytucją. Skargę do TK złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.
"
Jesteśmy przeciwni polityce rządu koalicji PO-PSL polegającej na likwidacji Polski powiatowej, bo to nie tylko sądy rejonowe są likwidowane, ale także posterunki policji, urzędy pocztowe, szkoły czy połączenia PKS-ów" - powiedział Błaszczak.
Podkreślił przy tym, że ta "błędna polityka" jest polityką rządu koalicyjnego. "
Przecież Janusz Piechociński (prezes PSL-PAP) jest zastępcą Donalda Tuska, więc w tym przypadku mamy do czynienia z grą pozorów" - stwierdził szef klubu PiS. Jak mówił, "
z jednej strony PSL jest w rządzie, firmuje te działania, ma na nie wpływ; z drugiej tworzy pozory jakoby się nie zgadzało z polityką koalicyjnego rządu".
"
Jeżeli Janusz Piechociński się nie zgadza z polityką Donalda Tuska, to powinien ustąpić ze swojego stanowiska, a PSL - wyjść z koalicji. Jeżeli nie wychodzi, to w swoich działaniach jest niewiarygodny; z jednej spory popiera rząd (...); a z drugiej go krytykuje. To przejaw schizofrenii" - powiedział szef klubu PiS.
W Sejmie trwają prace nad wspieranym przez PSL obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych, która - w przypadku uchwalenia - przywróciłaby dotychczasową strukturę sądów rejonowych; niedawno projekt trafił do II czytania.
Obywatelski projekt został opracowany w końcu maja zeszłego roku. Przy wsparciu m.in. PSL zebrano pod nim 150 tys. podpisów. Projekt wyszczególnia wszystkie istniejące do końca zeszłego roku sądy wraz z ich okręgami. Każda zmiana okręgu musiałaby w przyszłości następować w trybie nowelizacji ustawy tak, by minister nie mógł takich zmian dokonywać rozporządzeniem.
Resort sprawiedliwości uzasadniał zniesienie 79 najmniejszych sądów rejonowych i przekształcenie ich w wydziały zamiejscowe większych jednostek potrzebą doprowadzenia do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą.
Źródło: niezalezna.pl,PAP
pk