10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Hołd generałowi „Nilowi”

Z inicjatywy radnych PiS Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego uczcił dzisiaj pamięć gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz „Żołnierzy Wyklętych” walczących z systemem komunistycznym na terenie Warmii i Mazur po 1944 roku.

Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci
Z inicjatywy radnych PiS Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego uczcił dzisiaj pamięć gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz „Żołnierzy Wyklętych” walczących z systemem komunistycznym na terenie Warmii i Mazur po 1944 roku.

Stanowisko Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 26 lutego 2013 r. w sprawie uczczenia pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” oraz „Żołnierzy Wyklętych” walczących z systemem komunistycznym po 1944 roku

W dniu 1 marca 2013 roku przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Natomiast 24 lutego 2013 roku minęła 60 rocznica śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” jednego z „wyklętych”. W związku z tymi wydarzeniami Sejmik Województwa Warmińsko – Mazurskiego składa wyrazy najwyższej czci i hołdu generałowi „Nilowi”, żołnierzom oddziałów Armii Krajowej i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, oddziałów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej Obywateli, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego i innych.

Gen. August Emil Fieldorf „Nil” urodził się 20 marca 1895 roku w Krakowie. W latach 1914- 1917 walczył w legionach polskich. Po odzyskaniu przez Polską niepodległości brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. W kampanii polskiej 1939 roku dowodził 51 Pułkiem Strzelców Kresowych, po klęsce przedostał się na Węgry a potem do Francji. We wrześniu 1940 roku jako emisariusz Naczelnego Wodza powrócił do kraju i działał w Związku Walki Zbrojnej. W latach 1942-1944 był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Od kwietnia 1944 roku tworzył tajną organizację „Niepodległość” noszącą kryptonim „NIE”. Miała ona być przygotowana do działań w momencie okupacji ziem polskich przez Sowietów. W marcu 1945 roku został aresztowany przez NKWD, nie rozpoznany trafił do obozu pracy na Uralu. Powrócił do Polski w październiku 1947 roku, w związku z ogłoszoną amnestią ujawnił się w lutym 1948 roku. W listopadzie 1950 roku aresztowany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Podczas długoletniego śledztwa bity i torturowany odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. W kwietniu 1952 roku został skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 24 lutego 1953 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Miejsce pochówku nie jest znane do dziś. W marcu 1989 roku został zrehabilitowany.

„Żołnierze Wyklęci” to żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, którzy w 1944 roku po  wkroczeniu Sowietów na ziemie polskie, podjęli nierówną walkę z kolejnym zniewoleniem, tym razem sowieckim. Walczyli z oddziałami NKWD, z rodzimymi funkcjonariuszami UB, Milicji Obywatelskiej, z wojskami Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego o niezależny byt i niepodległość państwa polskiego. Ich czyn zbrojny był dowodem sprzeciwu wobec wprowadzania w naszym kraju komunistycznych porządków, niszczenia polskich elit, wobec wiarołomnej polityki PPR-u i urzędów bezpieczeństwa względem ujawniających się żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

„Żołnierzy Wyklętych” i ich rodziny przez cały okres PRL niszczono tak fizycznie jak i moralnie. Przedstawiano jako bandytów, „zaplutych karłów reakcji”, „szpiegów i wichrzycieli”. Byli torturowani, prześladowani, mordowani, niejednokrotnie pozbawiono ich godnego pochówku. Ostatni żołnierz konspiracji niepodległościowej po 1944 roku Józef  Franczak ps. „Lalek” zginął z rąk funkcjonariuszy bezpieczeństwa w październiku 1963 roku. Rodziny „Żołnierzy Wyklętych” pozostawały w rozpracowaniu operacyjnym służb PRL do 1989 roku.

Jako Radni Sejmiku Województwa Warmińsko - Mazurskiego składamy uroczysty hołd „Żołnierzom Wyklętym”, szczególnie tym którzy działali na terenie Warmii i Mazur. Wszystkim, którzy podjęli nierówną walkę z sowieckim zniewoleniem - tym którzy zginęli i tym, którzy ten straszny czas przeżyli. Składamy również hołd twórcy i dowódcy Kedywu Komendy Głównej AK gen. Augustowi Fieldorfowi ps. „Nil”.

Sejmik Województwa Warmińsko - Mazurskiego, czcząc Ich pamięć, stwierdza, że Żołnierze Wyklęci dobrze zasłużyli się Ojczyźnie.

 



Źródło: niezalezna.pl

gb