Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Żywiołowa dyskusja w Sejmie o zmianach w prawie wyborczym. Znamy szczegóły projektu

Projektowane zmiany w prawie wyborczym to proobywatelski pakiet demokratyczny – oznajmił poseł PiS Łukasz Schreiber, prezentując projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący zmian w Kodeksie wyborczym. Polityk podkreślił, że proponowane zmiany zwiększają one jawność i transparentność procesu wyborczego, a także wzmacniają rolę radnych.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak już informowaliśmy, w Sejmie odbywa się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych autorstwa PiS.

#terazwSejmie I czytanie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk nr 2001) oraz nowelizacji ustawy - Kodeks wyborczy (druk nr 2023) pic.twitter.com/3JbmdOdgFg

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 23, 2017

Odnosząc się do szczegółów projektu wnoszonego przez PiS, poseł Scheiber wyjaśniał, że zwiększa on możliwości obywateli w udziale w samorządach.

- Można powiedzieć, że to jest taki proobywatelski pakiet demokratyczny – powiedział polityk.

Jak zaznaczył, projektowane przepisy zwiększają też możliwości radnych, zwiększają rolę radnych, zwiększają także rolę klubów radnych opozycyjnych. Zaznaczył, że projektowane przepisy zwiększają też jawność i transparentność procesu wyborczego.

Trzecia część propozycji, która - jak zaznaczył - wzbudza największe emocje, „choć wcale nie jest z nich najważniejszą” - to zmiany systemowe.

- Początkiem wszystkiego był rok 2010. To wówczas podczas wyborów samorządowych wszyscy, po tym jak wyniki były przedstawione, przecierali oczy ze zdumienia. Nie ze względu na wynik wyborczy, ale w związku z tym, że mieliśmy do czynienia z nadzwyczajną plagą głosów nieważnych - mówił poseł PiS.

W imieniu @pisorgpl projekt nowelizacji ustawy w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych przedstawił poseł @LukaszSchreiber pic.twitter.com/YZ595iNrk2

— Sejm RP (@KancelariaSejmu) November 23, 2017

- Jest absolutną nieprawdą i fake newsem ze strony opozycji jakoby ta zmiana, w ten sposób przygotowana, by kadencję liczyć od 2018 r., była zaplanowana, aby to cofnąć w czasie, zaliczyć kadencje, które już zostały odbyte - mówił Łukasz Schreiber  w Sejmie projekt PiS zmian m.in. w Kodeksie wyborczym.

Schreiber podkreślił, że PiS, które proponowało dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast od dawna, ma liczne argumenty za tą zmianą. W jego ocenie przypisywanie takiego zamiaru projektodawcom jest „próbą manipulacji”.

Według niego „tworzenie fake newsów” dotyczy także proponowanego zniesienia organizacji wyborów przez wójtów. Przedstawiciel wnioskodawców przekonywał, że w skali kraju znany jest szereg procesów, w których wójtowie jako osoby najbardziej zainteresowane przebiegiem wyborów, czy też sekretarze gmin, byli skazywani za fałszowanie wyborów.

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#polityka #Sejm #kodeks wyborczy #wybory #prawo wyborcze

redakcja