Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

PZPR, afery i nieboszczycy na listach poparcia - oto kandydat Paktu Senackiego. Kim jest Waldemar Witkowski?

Do Sejmu i Senatu startował wielokrotnie; za każdym razem bez powodzenia. Czy Waldemar Witkowski przełamie passę i wywalczy mandat senatora? Kandydat Paktu Senackiego z ramienia Lewicy to postać kontrowersyjna. Witkowski to wieloletni członek PZPR, "najbogatszy urzędnik w Polsce" i antybohater skandalów, o których szeroko rozpisywały się media.

Witkowski w latach 1976–1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.​​​​​​
Witkowski w latach 1976–1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.​​​​​​
Tomasz Molina, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

W czwartek liderzy opozycji - szef PO Donald Tusk, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń - ogłosili, że prace nad drugą edycją paktu senackiego zostały zakończone.

Lewica finalnie wywalczyła wystawienie 15 kandydatów. W okręgu numer 1 (Bolesławiec) wystawi Waldemara Witkowskiego. Nie jest to czynny parlamentarzysta, choć wielokrotnie dawał się poznać opinii publicznej.

I o ile zbierał komplementy, gdy był kandydatem na urząd prezydenta RP w drugich wyborach w 2020 roku, to media szeroko rozpisywały się też o przeszłości.

Chęć startu w ramach wspólnej listy opozycji Witkowski formułował już w lutym br. Przy tej okazji „Gazeta Wyborcza” przekrojowo przypomniała życiorys polityka.

Afery, PZPR i nieboszczycy na listach poparcia

Waldemar Witkowski to prezes klubu sportowego Posnania, a także były wicewojewoda wielkopolski i były radny sejmiku. Pełni też funkcję prezesa spółdzielni mieszkaniowej Cegielskiego.

W 2016 roku media pisały o sprawie zadłużonej rodziny z mieszkania, które należało do prowadzonej przez polityka Spółdzielni Mieszkaniowej im. Hipolita Cegielskiego. Wśród przebywających tam osób znalazł się mężczyzna przykuty do łóżka i wymagający stałej opieki po udarze mózgu. Eksmisja chorego i jego bliskich została wstrzymana dopiero po nagłośnieniu sprawy. W tej sprawie zasłynął też procesem, który wytoczył znanej działaczce lokatorskiej i który przegrał.

Witkowski prywatnie jest milionerem. W sieci wyczytać można, że dorobił się wielkich pieniędzy na „wynalezieniu tyrystorowego łącznika prądu trójfazowego, który u schyłku komuny zaczęto wykorzystywać w cukrowniach”.

Wielokrotnie starał się o mandat posła i senatora. Startował do Sejmu w 2001, 2007, 2011 i 2015 r.; do Senatu w 2005 r. W 2019 kandydował w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nigdy nie trafił ani na Wiejską, ani do Parlamentu Europejskiego.

Bez rezultatu, choć z przytupem ubiegał się o urząd prezydenta RP w drugich wyborach w 2020 roku. Przy tej okazji PKW zakwestionowała część podpisów. Witkowski na listach poparcia miał nazwiska kilkuset… nieboszczyków. Finalnie jego skargę uwzględnił Sąd Najwyższy, a w wyborach Witkowskiego poparło 0,14 proc. głosujących.

Witkowski w latach 1976–1990 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Waldemar Witkowski #PZPR #wybory #Pakt senacki

am