Po stwierdzeniu tożsamości wyborcy i odnalezieniu go na spisie, komisja wydaje wszystkie karty do głosowania, tj. trzy w dniu dzisiejszym – do Sejmu, Senatu i referendum. W momencie, kiedy wyborca stwierdzi, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z tych głosowań, komisja takiej karty mu nie wydaje - mówiła podczas konferencji PKW szef Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. - Krótko mówiąc niewłaściwe jest zadawanie pytań, czy chce pan kartę do referendum - dodał Sylwester Marciniak, Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.
Członkowie komisji mają obowiązek wydać wyborcy wszystkie karty - bez pytania.
Potwierdza to szef Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
- Trochę mnie dziwi, że członkowie komisji mają dylemat, bo byli szkoleni. Cała procedura jest szczegółowo opisana – mówiła podczas pierwszej zwołanej dziś konferencji Państwowej Komisji Wyborczej.
Tłumaczyła: „po stwierdzeniu tożsamości wyborcy i odnalezieniu go na spisie, komisja wydaje wszystkie karty do głosowania, tj. trzy w dniu dzisiejszym – do Sejmu, Senatu i referendum”.
- W momencie, kiedy wyborca stwierdzi, że nie chce brać udziału w którymkolwiek z tych głosowań, komisja takiej karty mu nie wydaje – zaznaczyła.
Jeśli wyborca odmówi odebrania którejkolwiek z kart, „członek kartę zostawia, a w odpowiedniej rubryce „uwagi” w spisie wyborców odnotowuje fakt, której karty wyborca nie odebrał”.
Krótko mówiąc niewłaściwe jest zadawanie pytań, czy chce pan kartę do referendum. Jeżeli wyborca zjawił się w lokalu wyborczym, to chce głosować. Dopiero, jeżeli wyraźnie odmówi odbioru którejkolwiek z kart, to wówczas komisja w adnotacji, w uwagach zaznaczy taką informację
O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych - w których Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów - oraz w referendum ogólnokrajowym.
W lokalach wyborczych na wyborców będą czekały trzy jednostronicowe karty do głosowania. Na jednej karcie znajdują się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym (w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami). Druga karta zawiera nazwiska kandydatów do Senatu. Trzecia karta zawiera cztery pytania referendalne.