- Nie chcę, abyśmy za 20 lat obudzili się w państwie wypełnionym obywatelami UE polskiego pochodzenia. To mnie nie interesuje. Tu jest Polska, a my jesteśmy obywatelami Polski i mamy obowiązki polskie - mówił Karol Nawrocki podczas spotkania z mieszkańcami Gdańska.
Prezes IPN Karol Nawrocki złożył rano wieniec przed Krzyżem-Pomnikiem przy katowickiej kopalni Wujek, gdzie 43 lata temu - 16 grudnia 1981 r. - podczas krwawej pacyfikacji zakładu zomowcy zastrzelili dziewięciu protestujących górników. Była to największa tragedia stanu wojennego.
Wieczorem zaś udał się na spotkanie z mieszkańcami Gdańska, gdzie zwrócił się m.in. do obecnych wśród gości Andrzeja Gwiazdy oraz Andrzeja Kołodzieja.
- Patrzę na tych dwóch bohaterów i zastanawiam się, z czym oni przed rokiem 1980, w roku 1980 i całe lata '80 i o co walczyli. Walczyli o Polskę wolną, suwerenną, o to, aby obywatele mogli czuć się jak najbardziej godnie w kolonialnej, sowieckiej Polsce, w systemie, z którym podejmowali regularną walkę. Walczyli o suwerenność
- przypomniał, dodając, że dziś ta sama suwerenność jest nam powoli zabierana.
- Jeśli dziś nie zareagujemy, jeśli prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej nie zostanie ktoś, kto bardzo ceni sobie polską suwerenność, w sposób wyjątkowy, to czy my dzisiaj, w XXI wieku, naszej suwerenności sami z siebie nie oddamy? W zakresie edukacji, w zakresie obronności za moment, ekologicznego terroryzmu, który bije w naszych górników, rolników i przedstawicieli innych branż?
- pytał.
Zdaniem Nawrockiego, to co zostało wywalczone, w systemie powolnego oddawania suwerenności może zostać zaprzepaszczone.
- Jestem zwolennikiem bycia Polski w UE, to jest rzecz naturalna, ale w UE, która jest unią państw i narodów zachowujących pełną tożsamość i niezależność w zakresie gospodarki, bezpieczeństwa, edukacji. Bo nie chcę jako wasz kandydat, abyśmy za 20 lat obudzili się w państwie wypełnionym obywatelami UE polskiego pochodzenia. To mnie nie interesuje. Tu jest Polska, a my jesteśmy obywatelami Polski i mam obowiązki polskie
- dodał.