Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

W środę ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku

Raport komisji ds. "afery wizowej" oraz projekty dotyczące przestępstw z nienawiści i przedłużenia stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT - między innymi tym zajmie się Sejm na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

Obrady Sejmu
Obrady Sejmu
Zbigniew Kaczmarek - Gazeta Polska

Zgodnie ze wstępnym harmonogramem obrad, posłowie podczas trzydniowego posiedzenia zajmą się rządowym projektem nowelizacji Prawa lotniczego, który ma dostosować polskie prawo do unijnego, m.in. wprowadzając nowe kategorie operacji. Zakłada też, że służby będą mogły zniszczyć drony wykorzystywane w ataku terrorystycznym.

Sejm będzie też kontynuować prace nad rządowym projektem ustawy, który dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie podmiotów obsługujących kredyty i nabywców kredytów. Nowe przepisy przewidują ustanowienie ram prawnych dla działalności tych podmiotów. Chodzi m.in. o zasady udzielania zezwoleń na prowadzenie działalności (w tym transgranicznej) po spełnieniu określonych wymogów. Przepisy dotyczą nieobsługiwanych kredytów, czyli m.in. takich, z których spłatą kredytobiorca spóźnia się o ponad 90 dni.

W porządku obrad jest też sprawozdanie komisji śledczej do spraw tzw. afery wizowej; raport ten komisja przedstawiła na początku grudnia. Stwierdzono w nim, że Polska była wykorzystywana w procedurze "visa shopping", polegającej na wyszukiwaniu najłatwiejszych sposobów dotarcia do państw strefy Schengen. "Brak strategii migracyjnej, wydawanie przez wysokich urzędników MSZ poleceń ograniczających rolę konsulów, wsparcie dla konkretnych firm i osób ubiegających się o wizy, stosowanie pozaprawnych "szybkich ścieżek" stały się codzienną praktyką" - oceniono w raporcie.

W środę wieczorem posłowie zajmą się dwoma projektami zmian dotyczącymi ordynacji podatkowej oraz podatków i opłat lokalnych.

W czwartek Sejm rozpocznie prace nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego. Projekt dotyczy przepisów z KK, odnoszących się do przestępstw stosowania przemocy lub bezprawnej groźby za co grozi do 5 lat więzienia, nawoływania do nienawiści za co grozi do 3 lat więzienia oraz znieważenia grupy ludności lub pojedynczej osoby za co teraz grozi do 3 lat więzienia, zaś po zmianie ma grozić do 2 lat.

Generalnie w zaproponowanej zmianie chodzi o to, aby do już zawartych w tych przepisach przesłanek przestępstw z nienawiści dopisać kolejne przesłanki. Obecnie do takich przesłanek zalicza się: przynależność narodową, etniczną, rasową, wyznaniową lub bezwyznaniowość. Projekt przewiduje, że na analogicznych zasadach karane będą także te przestępstwa, jeśli motywowane będą dyskryminacją ze względu na: niepełnosprawność, wiek, płeć oraz orientację seksualną.

Kolejnym punktem obrad jest projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego autorstwa Polski 2050-TD, którego celem jest reforma instytucji tymczasowego aresztowania w Polsce. Autorzy projektu oceniają, że areszt jest obecnie stosowany często w błahych sprawach, a sądy rutynowo przychylają się do ponad 90 proc. wniosków prokuratorów o jego zastosowanie. Przypominają też, że średni czas trwania tymczasowego aresztu to 10,8 miesiąca, co według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka często narusza prawa jednostki. System ten mają uporządkować zaproponowane przez Polskę 2050 zmiany przepisów, które przewidują m.in.: jawność posiedzeń aresztowych, zniesienie przesłanki grożącej podejrzanemu surowej kary jako wyłącznego powodu stosowania aresztu, obowiązek zawiadamiania obrony o terminie posiedzenia oraz zwiększony dostęp do akt sprawy dla obrońcy i podejrzanego.

Posłowie zajmą się projektem nowelizacji o podatku dochodowym od osób fizycznych złożonym przez Konfederację. Projekt przewiduje wprowadzenie tzw. kwoty wolnej w wysokości 100 tys. zł w zakresie opodatkowania zysków kapitałowych.

W czwartek wieczorem Sejm zajmie się rządowym projektem zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w ustawie o podatku akcyzowym. Projekt zakłada m.in. przedłużenie stosowania tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (zgodnie z którym to nabywca, a nie sprzedawca, jest odpowiedzialny za rozliczenie podatku VAT). Rozwiązanie ma dotyczyć gazu, energii elektrycznej oraz usług związanych z przenoszeniem uprawnień do emisji gazów cieplarnianych – do 31 grudnia 2026 roku. Projektowana ustawa ma na celu doprecyzowanie oraz zmianę niektórych przepisów w obszarze stawek VAT (w przypadku obniżonych stawek w ramach podatku od towarów i usług).

Projekt zakłada też wprowadzenie instytucji zwrotu akcyzy od samochodów osobowych, zarejestrowanych czasowo w Polsce, w celu ich wywozu z kraju. W projekcie znalazły się zapisy znoszące obowiązek integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi. Z kolei utrzymane zostaje raportowanie danych dotyczących transakcji płatniczych przez agentów rozliczeniowych.

W piątek zaplanowano głosowania nad stanowiskami i poprawkami Senatu do kilku ustaw, w tym do ustawy o Radzie Fiskalnej; nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych; nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o grach hazardowych.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Sejm #obrady