Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Do Sejmu trafiła uchwała nowej większości ws. mediów publicznych. Czarnek przypomniał pewne fakty

Do Sejmu wpłynął poselski projekt "uchwały ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP". Reprezentantem wnioskodawców został poseł Bogdan Zdrojewski (KO). Pod projektem podpisali się politycy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. - Uchwała Sejmu RP nie może stanowić zgodnie z konstytucją RP podstawy decyzji wobec podmiotów prawa - przypomniał poseł PiS, prof. Przemysław Czarnek.

Sejm RP
Sejm RP
@KancelariaSejmu - twitter.com

W treści uchwały, posłowie wskazali na potrzebę "niezwłocznej odbudowy niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej". Powołali się na "niewykonany wyrok" TK z 13 grudnia 2016 r. w sprawie Rady Mediów Narodowych i jednocześnie podkreślili "obowiązek organów państwa podejmowania działań w celu wykonania wyroków Trybunału Konstytucyjnego".

W dalszej części uchwały czytamy o "bezprecedensowym w najnowszej historii Polski, bezprawnym i sprzecznym z Konstytucją RP przejęciem począwszy od 2016 r. kontroli nad mediami publicznymi, w tym powołaniu organów spółek, a w następstwie całkowitym politycznym podporządkowaniu i wykorzystaniu mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. dla celów propagandy partyjnej i rządowej oraz dyskredytowania i szerzenia mowy nienawiści wobec opozycji i krytyków rządu".

Sejm RP - z nową większością- w uchwale wskazał swoje "zadanie naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego" oraz wezwał "wszystkie organy państwa RP do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych".

"Sejm RP zobowiązuje się do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją RP we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa"

- czytamy w projekcie.

Czarnek: Uchwała nie wiąże nikogo poza organami podlegającymi Sejmowi

Politycy PiS oraz część ekspertów zwraca uwagę, że uchwała nie jest właściwym aktem prawnym do wprowadzania zmian w funkcjonowaniu mediów publicznych. Prezes Trybunału Konstytucyjnego w rozmowie z "Gazetą Polską" takie próby określiła mianem "zamachu stanu".

Prof. Przemysław Czarnek, były minister edukacji i nauki, zwrócił dziś uwagę w Sejmie, że uchwała "nie wiąże nikogo poza organami podlegającymi Sejmowi".

- Przypomnę, czym jest uchwała Sejmu RP. Jest źródłem prawa wewnętrznie obowiązującym. Nie wiąże nikogo poza organami podlegającymi Sejmowi, uchwała nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego i nie może stanowić zgodnie z konstytucją RP podstawy decyzji wobec podmiotów prawa. Jakim cudem uchwałą ws. Rady Mediów Narodowych, sprzeczną z ustawą, która obowiązuje od 2016 r., można usuwać osoby, które zostały wybrane na mocy ustawy. Zgłaszam się jako doradca dla premiera Donalda Tuska, dla wszystkich innych, którzy tworzą te niekonstytucyjne regulacje prawne, niezgodne z podstawami prawnymi. Mogę to wyjaśnić za darmo

– mówił Czarnek.

Poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta skomentował inny z zapisów pojawiający się w uchwale - dotyczący "okresu przejściowego".

Rada Mediów Narodowych została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja członków Rady trwa 6 lat. W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

Pod koniec lipca 2022 r. Sejm wybrał trzech członków RMN: ponownie - Joannę Lichocką (posłanka PiS) i Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza (poseł PiS). Prezydent pod koniec lipca 2022 r. powołał do Rady ówczesnego posła Lewicy Marka Rutkę. Członkiem gremium jest też poseł poprzedniej kadencji Robert Kwiatkowski, zgłoszony przez klub Lewicy, powołany do RMN przez prezydenta w 2020 r. W Radzie zastąpił zgłoszonego przez Kukiz'15 Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z zasiadania w RMN w sierpniu 2020 r. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#wybory 2023 #Sejm #Rada mediów Narodowych #uchwała

md