10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Rzecznik rządu ws. pomnika Jana Pawła II: Kolejne działania w najbliższych dniach

Wielu Francuzów wyraziło już swój sprzeciw wobec decyzji sądu o usunięciu krzyża z pomnika św. Jana Pawła II w gminie Ploermel w Bretanii. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział dziś, że w niedługim czasie polskie władze podejmą kolejne rozmowy ze stroną francuską w sprawie ww. pomnika Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II w Ploermel
Pomnik Jana Pawła II w Ploermel
leparisien.fr/printscreen

Premier Szydło poinformowała w sobotę, że jej rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Polaka.

Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej

– powiedziała.

Inicjatywa premier to reakcja na środową decyzję Rady Stanu, najwyższego organu sądownictwa administracyjnego we Francji, która podtrzymała wyrok sądu niższej instancji, nakazujący usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II. Zdaniem Rady, krzyż jest "ostentacyjnym symbolem religijnym", który "łamie zasadę świeckości państwa".

Rafał Bochenek był dziś rano w "Sygnałach Dnia" radiowej Jedynki pytany, czy ma jakieś nowe informacje dotyczące losów pomnika.

Myślę, że w najbliższych dniach oczywiście podejmiemy kolejne działania. To jest inicjatywa pani premier Beaty Szydło. Czujemy się w obowiązku podjąć tego typu działania z uwagi na to, że jest to pomnik naszego rodaka, również człowieka, który jest wielkim symbolem współczesnego chrześcijaństwa

- podkreślił rzecznik rządu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nawet Francuzi dostrzegli absurd politpoprawności. Wspaniała akcja na Twitterze

Zapowiedział kolejne rozmowy ze stroną francuską.

Te rozmowy oczywiście będą i na pewno nie dokonamy niczego wbrew Francuzom. Będą to rozmowy oczywiście ze stroną francuską, z władzami lokalnymi, ze społecznością lokalną. Na pewno będziemy chcieli dojść tutaj do jakiegoś konsensusu i porozumienia

- zaznaczył Bochenek.

Wyraził przy tym zadowolenie z niedzielnej reakcji mera miejscowości Ploermel, Patricka Le Diffona na inicjatywę premier Beaty Szydło. "Polska popiera nas w naszym pragnieniu ochrony krzyża" - mówił Le Diffon.

Decyzję francuskiej Rady Stanu Bochenek określił jako "kuriozalną".

To bardzo smutna informacja, która do nas w ostatnich dniach dotarła z Francji - pomnik naszego rodaka, wielkiego papieża Jana Pawła II, który był wielkim orędownikiem zjednoczonej Europy, dzisiaj ma być ocenzurowany, ma być zdemontowany z niego krzyż. To jest kuriozalne

- ocenił rzecznik rządu.

Jego zdaniem to, co obecnie obserwujemy w Europie zachodniej - odchodzenie od wartości chrześcijańskich "w końcowym efekcie doprowadzi Europę do upadku".

Przecież nie kto inny, jak ojcowie założyciele Unii Europejskiej, jak chociażby Robert Schuman (...) mówili, iż UE i zjednoczona Europa powinna być oparta na wartościach chrześcijańskich, a mimo wszystko - jak popatrzymy na to, co się dzieje w wielu krajach zachodniej Europy, to jednak wartości chrześcijańskie są zarzucane, ignoruje się je, a wręcz eliminuje wszelkie symbole nawiązujące do chrześcijaństwa

- powiedział Bochenek.

Przypomniał jednocześnie, że obecnie toczy się proces beatyfikacyjny Roberta Schumana - byłego premiera i szefa MSZ Francji, jednego z założycieli wspólnoty europejskiej.

Monument we francuskiej miejscowości Ploermel przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Spór "o krzyż" trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Środowe postanowienie Rady Stanu to potwierdzenie werdyktu sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą we Francji od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa. Decyzja jest ostateczna i nie podlega zaskarżeniu.

Na usunięcie krzyża władze Ploermel mają sześć miesięcy. Jeśli tego nie zrobią, cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Ploermel #Jan Paweł II #JP2 #pomnik #Francja #Polska #przeniesienie #rząd #Beata Szydło

redakcja