Mija 41 lat od wydarzeń, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić niepodległą Polskę, które na zawsze odmieniły los ojczyzny i całego świata - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego i powstania NSZZ "Solidarność.
- Mija 41 lat od powstania Solidarności, 41 lat od wydarzeń, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić istnienie niepodległej Polski, 41 lat od momentu, który na zawsze odmienił los naszej ojczyzny, ale i całego świata
- podkreślił szef rządu w liście, który odczytała podczas uroczystości w Dąbrowie Górniczej posłanka do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska (PiS).
Według szefa rządu, "w historii XX wieku trudno szukać narodu, który ucierpiał tyle, ile naród polski".
"Po 123 latach zaborów, upragnioną niepodległością cieszyliśmy się zaledwie 20 lat, potem znowu upadliśmy pod ciosami dwóch zbrodniczych reżimów. Na polskiej ziemi swoje potworne oblicze ujawniły niemiecki nazizm i radziecki komunizm. Po II wojnie światowej złowrogi cieni komunizmu miał zawisnąć nad naszą ojczyzną na blisko 50 lat"
Premier zwrócił uwagę, że "zdrowy rozsądek podpowiadałby, że Sierpień 1980 roku nie miał prawa się wydarzyć, że naród ciemiężony przez tyle lat, nie ma prawa się podnieść". - A jednak stało się, bo choć ludzi można zakuć w kajdany, to nie można im wyrwać z serca pragnienia wolności - podkreślił.
- Solidarność była wszystkim, była przede wszystkim eksplozją twórczej mocy, projektem pomyślenia świata na nowo, autentyczną rewolucją godności
- podkreślił Morawiecki.
Jak dodał, "Solidarność" chciała "nie tylko obalić tyranię komunizmu, ale zbudować całkowicie nowy ład, Polskę, w której sprawiedliwość, szacunek dla człowieka i jego pracy będą rzeczywistymi wartościami".
"Dlatego dziś wracając myślami do Sierpnia '80 roku nie patrzymy na przeszłość, która zakrzepła w kamieniu. Dlatego dziś, 41 lat od podpisania Porozumienia Katowickiego, tego czwartego z sierpniowych porozumień między władzami PRL, a robotnikami, jesteśmy jej winni zdecydowanie więcej, niż pamięć. Jesteśmy zobowiązani do wierności jej przesłaniu"
"Chylimy czoła przed bohaterami Solidarności, oddajemy hołd tym, którzy za wierność ideałom zapłacili najwyższą cenę" - napisał premier.
- A wyraz naszego największego szacunku i wdzięczności może i musi być tylko jeden - ciągle zmierzać w kierunku, który na horyzoncie oświetla gwiazda Solidarności
- dodał.