Pełnomocnik premiera ds. Centrum Analiz Strategicznych nie ma wątpliwości, że publikacja rzekomo sensacyjnego materiału „Gazety Wyborczej” akurat w tym czasie nie jest dziełem przypadku. W rozmowie z Michałem Rachoniem na antenie Polskiego Radia 24 prof. Paruch wskazuje, że opozycja rozpaczliwie szuka pewnej formuły, która byłaby w stanie „podnieść dyskusję polityczną na poziom wysoce emocjonalny”.
Odnosząc się do publikacji „Gazety Wyborczej” prof. Paruch stwierdza, że w tym przypadku mamy do czynienia z medialną ustawką.
Ważne jest sprzężenie z innymi wydarzeniami. Kilkanaście dni temu, po śmierci Pawła Adamowicza, rozmawialiśmy o obniżeniu temperatury sporu politycznego. Tymczasem, teraz mamy medialną ustawkę, na zamówienie polityczne .
- zwraca uwagę prof. Paruch.
Jednocześnie pełnomocnik premiera ds. Centrum Analiz Strategicznych podkreśla, że z ujawnionych przez „Wyborczą” materiałów wyłania się obraz Jarosława Kaczyńskiego, jako człowieka uczciwego.
W rozmowie, w której brał udział Jarosław Kaczyński, nie dzieje się nic, o czym nie mogłaby być poinformowana opinia publiczna. Nie ma tam żadnych informacji, które byłyby sensacyjne [...] Z materiałów wyłania się obraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego, jako człowieka uczciwego, który chce rozwiązać problem drogą zgodną z prawem .
- tłumaczy prof. Waldemar Paruch.
Tymczasem prof. Paruch zwraca uwagę na inny aspekt całej sprawy. Podkreśla on, że opozycja niejako „wychowuje” swoich wyborców w nienawiści do oponentów politycznych dbając przy tym o to, aby emocje w sporze politycznym sięgały zenitu.
Opozycja w Polsce poszukuje pewnej formuły, treści, które podnosiłyby dyskusję polityczną na poziom wysoce emocjonalny. [...] Pewne środowisko medialne, a także politycy opozycji, od wielu lat starają się prowadzić narrację, że drugiej stronie sporu politycznego zdecydowanie mniej można - PiS mógł wygrać wybory, ale nie realizować obietnice.
- zauważa prof. Paruch.
Pełnomocnik premiera ds. Centrum Analiz Strategicznych podkreśla, że narrację opartą właśnie na warstwie emocjonalnej próbowano budować po śmierci Pawła Adamowicza.
Polacy nie kupili opowieści o tym, że jakaś atmosfera polityczna, rzekomo budowana po 2015 roku, zabiła Pawła Adamowicza.
- skwitował prof. Paruch.