Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ważna wizyta Andrzeja Dudy w Chinach. Prezydent mówi o "największych w historii" umowach dot. żywności

Prezydent Andrzej Duda po trwającym 4 godziny spotkaniu z władzami Chin mówił, że zawarte z tym krajem porozumienia dotyczące eksportu polskiej żywności do Chin są "chyba największymi w historii". Powiedział także, że spodziewa się, że w ciągu najbliższych dni, ruch bezwizowy stanie się faktem.

Prezydent Andrzej Duda w Chinach
Prezydent Andrzej Duda w Chinach
Marek Borawski - KPRP

Podczas briefingu w Pekinie prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę na "cały szereg" porozumień dotyczących eksportu polskiej żywności do Chin, które zostały zawarte podczas jego wizyty w tym kraju. Jak wskazywał, są to chyba "największe umowy w historii", które "otwierają w istotnym stopniu rynek chiński dla polskiego rolnictwa".

"Do końca roku będziemy mieli tzw. regionalizację, jeśli chodzi o możliwość sprzedaży drobiu w Chinach. To jest dla naszych producentów drobiu - a jesteśmy potęgą drobiarską w skali Europy - (...) informacja niezwykle ważna. Do końca roku wszystkie związane z tym kwestie będą na pewno domknięte i ta regionalizacja drobiu będzie na pewno załatwiona"

- mówił. "Będziemy czwartym krajem świata, który będzie miał tę regionalizację - obok Francji, Stanów Zjednoczonych" - dodał prezydent.

Ruch bezwizowy do Chin

"Dzisiaj po rozmowie ze mną prezydent Xi Jinping zadeklarował, że Polacy będą mieli ruch bezwizowy do Chin"

- powiedział prezydent na konferencji prasowej.

Jak mówił, "każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin w terminie do 15 dni - a więc przede wszystkim w celach turystycznych czy w celach gospodarczych, biznesowych - nie będzie potrzebował wizy".

"Te procedury już zostały uruchomione. Sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ruch bezwizowy stanie się faktem. W tutejszej praktyce zazwyczaj dzieje się tak po jednoznacznej deklaracji złożonej przez prezydenta Xi Jinpinga"

- podkreślił Andrzej Duda.

"Cieszę się bardzo z tego, bo możliwość komunikacji międzyludzkiej jest dla mnie ogromnie istotna" - dodał prezydent. 

Perspektywa zakończenia wojny

Prezydent był pytany o kwestie dotyczące wojny w Ukrainie, czy chiński przywódcza widzi perspektywę możliwości zakończenia wojny. "Pan przewodniczący, prezydent Xi Jinping kilkakrotnie podkreślał dzisiaj, że Chiny chcą pokoju, bo są państwem, które chce pokojowego rozwoju" - podkreślił prezydent Duda.

Dodał, że podczas rozmowy przedstawił w szczegółach "naszą sytuację i nasz punkt widzenia". "Mogę powiedzieć, że zostaliśmy wysłuchani" - zapewnił prezydent.

Zastrzegł, że nie chce podawać szczegółów rozmowy w cztery oczy z Jinpingiem. "Natomiast mogę powiedzieć, że przedstawiłem pełne spektrum naszego punktu widzenia na sprawę bezpieczeństwa, również wyjaśniając naszą postawę na tle historycznym" - podkreślił Duda.

Zapewnił jednocześnie, że obecna wiedza Xi Jinpinga na temat sytuacji w naszej części Europy w kontekście relacji z Rosją - jest szczegółowa.

Prezydent Duda przedstawił również chińskiemu przywódcy informacje dotyczące bieżącej sytuacji na naszej granicy.

"Poinformowałem pana prezydenta o tragedii, jaka nas dotknęła, mianowicie o śmierci polskiego żołnierza na granicy; o tym, jak głęboki wstrząs to wywołało w polskim społeczeństwie"

– relacjonował prezydent rozmowę z przewodniczącym Xi Jinpingiem.

Według prezydenta śmiertelny w skutkach atak na żołnierza to oznaka "eskalacji działań przeciwko Polsce, co w ogromnym stopniu powoduje także usztywnienie naszego społeczeństwa na kwestię związaną z granicą, a także i przekraczaniem granicy". "To w oczywisty sposób rodzi reperkusje także jeżeli chodzi o możliwości generalnie realizacji ruchu granicznego. W związku z powyższym przedstawiłem panu prezydentowi bardzo negatywną postawę, jaką w tym aspekcie prezentują i realizują władze białoruskie".

"Ten atak hybrydowy, który władze białoruskie przypuszczają na polską granicę od właściwie 2021 roku" - mówił Duda.

Wyraził również nadzieję, że Chiny będą wspierały - jako światowe mocarstwo, a także jako członek Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych - to, aby dążyć do pokojowego zakończenia wojny rozpoczętej przez Rosję na Ukrainie, ale przede wszystkim takiego zakończenia, które będzie zgodne z zasadami prawa międzynarodowego" - zaznaczył Andrzej Duda.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP,

#Chiny #Polska #prezydent #Andrzej Duda #Xi Jinping

bm