"Rozwiązania ustawowe, co do przyszłości mediów publicznych powinniśmy spokojnie i konsekwentnie wypracować" - mówił w kontekście bezprawnych działań Tuska i Sienkiewicza wobec mediów publicznych podczas swojego dzisiejszego oświadczenia prezydent Andrzej Duda.
Dziś przed południem odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Donalda Tuska. Podczas oświadczenia po tym spotkaniu głowa państwa polskiego przekazała, że jednym z poruszanych tematów była kwestia mediów publicznych.
Prezydent poinformował, że podczas rozmowy zwrócił uwagę premierowi, że działania dotyczące mediów publicznych miały być zgodne z konstytucją i obowiązującymi przepisami, a jednak "doszło do rażącego naruszenia norm, co było oczywiste od razu dla wszystkich".
"Minister Sienkiewicz działając na podstawie uchwały Sejmu, która absolutnie nie była żadnym aktem powszechnie obwiązującym, dokonywał jednoosobowych działań z naruszeniem ustawy i konstytucji, wobec organów mediów publicznych. Sąd rejestrowy nie miał innego wyjścia, tylko musiał tutaj odmówić wykonania tego wpisu"
Ocenił, że w kontekście mediów publicznych są formy działania, także współdziałania pomiędzy organami, które można zrealizować.
W rozmowie z Tuskiem, prezydent RP również zaznaczył, że jest zawsze otwarty na rozmowy i debaty na temat ewentualnych zmian legislacyjnych. Poinformował również, że odbył wcześniej spotkania z KRRiT i RMN i prosił o to, by przedstawiły swoje stanowiska w tej sprawie.
"Uważam, że rozwiązania ustawowe, co do przyszłości mediów publicznych, powinniśmy spokojnie i konsekwentnie wypracować. Mam nadzieję, że tak się też w przyszłości stanie"
20 grudnia br. resort kultury poinformował, że szef MKiDN, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Sienkiewicz usiłował powołać nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - zupełnie bezprawnie.
23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.
Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Dwa dni później, Sienkiewicz podjął takie same działania w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.
9 stycznia br. sąd rejestrowy oddalił wniosek o wpis zmiany danych w Krajowym Rejestrze Sądowym dotyczących TVP. Uchwała o powołaniu członków rady nadzorczej i uchwała rady nadzorczej o powołaniu zarządu zostały podjęte przez organ nieuprawniony - uznał referendarz sądowy Tomasz Kosub.