Prezydent Donald Trump, występując wczoraj w New Hampshire, zapowiedział surowe kary dla handlarzy narkotyków, w tym karę śmierci, uszczelnienie granic i zwiększenie nakładów na prewencję i leczenie w celu powstrzymania epidemii uzależnień od opioidów.
Strategia prezydenta zmierzająca do powstrzymania opioidowej epidemii jest trzystopniowa. Przewiduje ograniczenie popytu na te syntetyczne odpowiedniki takich narkotyków, jak morfina i heroina, poprzez silniejszą kontrolę i zmniejszenie o jedną trzecią w ciągu trzech lat liczby recept wypisywanych na te środki; radykalne ograniczenie przemytu narkotyków; w końcu upowszechnienie dostępu do leczenia odwykowego dla heroinistów i osób uzależnionych od opioidów.
Zgłoszona przez prezydenta obietnica objęcia leczeniem odwykowym osób korzystających z Medicaid, federalnego ubezpieczenia dla najuboższych, oznaczałaby dodatkowe wydatki z kasy federalnej rzędu miliardów dolarów w ciągu następnych 10 lat.
Prezydent Trump zapowiedział, że wspólnie z Kongresem będzie się starał wygospodarować na prewencję i leczenie odwykowe w sumie 6 mld USD w budżetach na lata fiskalne 2018 i 2019, oraz że wszystkie szkoły publiczne otrzymają antidotum Narcan.
Narcan (Naloxone HCI), środek w formie spreju do nosa, jest skutecznym antidotum w przypadkach przedawkowania opioidów. Koszt jednego zestawu kosztuje 20-40 USD. Dla porównania jeden zgon spowodowany przedawkowaniem opioidami kosztuje podatników ok. 30 tys. USD.
Amerykański przywódca nie wykluczył także wytoczenia przez władze federalne procesów "niektórym producentom opioidów", jednak nie podał, na jakiej podstawie prawnej.
Trump, występując w mieście Manchester w stanie New Hampshire, który jest "strefą zero" opioidowej epidemii w USA i ważnym stanem na mapie wyborczej, zapowiedział zdecydowane rozprawienie się z gangami oraz uszczelnienie granic poprzez lansowaną przez niego jeszcze w kampanii wyborczej budowę gigantycznego muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem.
Nałóg opioidowy jest nierozerwalnie związany z nałogiem heroinowym: kiedy ceny opioidów na czarnym rynku wzrosły, placówki medyczne w stanach na północy Wschodniego Wybrzeża, takich jak New Hampshire, zanotowały astronomiczny wzrost przypadków przedawkowania heroiny, ponieważ heroina stała się tańsza, silniejsza i łatwiej dostępna niż sprzedawane na podstawie recepty opioidy.
Według oficjalnych danych w 2015 roku z powodu przedawkowania opioidów i heroiny zmarło 33 tys. Amerykanów, a w 2016 r. już 42 tys.