Sejm dziś po godz. 9 wznowił obrady, zajmie się m.in. wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o powołaniu - w miejsce Biura Ochrony Rządu - Służby Ochrony Państwa.
Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak pytany przez dziennikarzy o to, czy Beata Szydło po rezygnacji z funkcji premiera ma objąć funkcję wicepremiera w rządzie, potwierdził, że na posiedzeniu Komitetu Politycznego zapadła taka decyzja.
Premier Beata Szydło na ręce kierownictwa PiS złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji. Ta rezygnacja została przez Komitet Polityczny PiS przyjęta - oznajmiła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jednocześnie wysunięto kandydaturę Mateusza Morawieckiego na nowego premiera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło. Premier złożyła rezygnację
Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast; ograniczenie to ma nie dotyczyć wyborów przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.
Wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj o Konstytucji Biznesu:
"Regulują one ogólne zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej w Polsce, wzmacniając przy tym najważniejsze gwarancje wolności i praw przedsiębiorców."
#terazwSejmie Mariusz Haładyj z @MR_GOV_PL o #KonstytucjaBiznesu: Projekty te powstały na bazie rozmów z przedsiębiorcami pic.twitter.com/r4ipWLt5Ny
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 7 grudnia 2017
W Sejmie rozpoczęto prace nad największą od 30 lat reformą gospodarczą.
#Sejm Początek prac nad #KonsytucjaBiznesu - pakietem pięciu projektów, który stanowi największą od 30 lat reformę prawa gospodarczego @MF_GOV_PL @MR_GOV_PL pic.twitter.com/bTk3qndenj
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 7 grudnia 2017
Komisja nadzwyczajna poparła proponowane przez PiS ustanowienie inicjatywy uchwałodawczej w gminach, powiatach i województwach.
Posłowie komisji poparli też poprawki, by obniżyć wymaganą liczbę mieszkańców pod inicjatywą i by robienie dopisków na karcie do głosowania nie powodowało nieważności głosów.
#KomisjaNadzwyczajna ds. prawa wyborczego obniżyła liczbę wymaganych podpisów do zgłoszenia inicjatywy uchwałodawczej. W gminach do 5 tys., trzeba zebrać 100 podpisów, w gminach do 20 tys.-200 podpisów, w gminach powyżej 20 tys.- 300 podpisów. #Sejm #ordynacja #wybory pic.twitter.com/HwcgMXd7u1
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 7 grudnia 2017
Obrady wznowiła Komisja Nadzwyczajna ds. prawa wyborczego. Dzisiejsze prace rozpoczęły się od rozpatrzenia zmian dot. funkcjonowania samorządów.
#KomisjaNadzwyczajna ds. prawa wyborczego wznowiła obrady. Dzisiejsze prace rozpoczęły się od rozpatrzenia zmian dot. funkcjonowania samorządów. Transmisja: https://t.co/Lz0oG9POcO #Sejm #ordynacja #wybory pic.twitter.com/199OMHwpir
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 7 grudnia 2017
W Sejmie trwa posiedzenie Komisji Obrony Narodowej dotyczące m.in. informacji ws. działalności Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.
W #Sejm.ie rozpoczęło się posiedzenie Komisji Obrony Narodowej dot. m.in. informacji ws. działalności Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego. @MON_GOV_PL Transmisja: https://t.co/rd0RiABbA2 pic.twitter.com/g4JT1PyMvW
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 7 grudnia 2017
„Swoim świetnym przemówieniem w Sejmie pani premier Beata Szydło potwierdziła swoją wielką klasę i polityczną siłę; mojej wdzięczności dla pani premier nie wyrazi żaden, nawet najpiękniejszy bukiet kwiatów” – napisał na Twitterze marszałek senatu Stanisław Karczewski.
Swoim świetnym przemówieniem w #Sejm.ie Pani Premier @BeataSzydlo potwierdziła swoją wielką klasę i polityczną siłę. Mojej wdzięczności dla Pani Premier nie wyrazi żaden, nawet najpięknieszy bukiet kwiatów. pic.twitter.com/0Bm62pKahl
— Stanisław Karczewski (@StKarczewski) 7 grudnia 2017
Najmocniejsze fragmenty sejmowej debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec rządu premier Beaty Szydło.
Zobacz fragmenty dyskusji nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności Radzie Ministrów. https://t.co/xZhX1dQ5Lq
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) 7 grudnia 2017