Wzrasta w Polsce w obliczu obojętności, by nie powiedzieć przyzwolenia ze strony różnych władz, liczba przestępstw popełnianych z nienawiści wobec chrześcijan - fizycznych napaści, zakłócania mszy czy nabożeństw i dewastacji miejsc kultu - ocenił w liście do uczestników obchodów 33. rocznicy powstania Radia Maryja prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbywają się obchody 33. rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią jest msza święta pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. Obecni są m.in.: szefowa kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, b. wicepremierzy (PiS) Mariusz Błaszczak i Jacek Sasin, a także b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W uroczystościach uczestniczy kilka tysięcy wiernych z całego kraju, a także przedstawiciele Polonii.
Swoje listy do uczestników obchodów skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.
List skierował także prezes PiS Jarosław Kaczyński. Na uroczystościach odczytał go b. wicepremier Mariusz Błaszczak. "Tegoroczne, 33. urodziny Radia Maryja obchodzimy w czasie szczególnym, w okresie wielkiej próby. Ledwie dwa dni temu agenci CBA weszli do siedziby Fundacji Lux Veritatis. To kolejny akt trwającej od dłuższego czasu wyjątkowo zajadłej kampanii wymierzonej w czcigodnego ojca Tadeusza Rydzyka oraz w dzieło toruńskiej wspólnoty. W te niegodne działania zostały wprzęgnięte niektóre instytucje państwowe oraz media głównego nurtu" - napisał Kaczyński.
"Cel tej operacji jest jasny. Najlepiej oddają go słowa bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa tysiąclecia: "jeżeli przyjdą zniszczyć ten naród zaczną od Kościoła, gdyż kościół jest siłą tego narodu"
Napisał także o fali oszczerstw wobec św. Jana Pawła II. "Niedawno skończyła się gehenna ks. Michała Olszewskiego raz dwóch urzędniczek - pań Karoliny i Urszuli. Przez wiele miesięcy stosowano wobec nich areszt wydobywczy oraz tortury" - przypomniał.
"Wzrasta w Polsce w obliczu obojętności, by nie powiedzieć przyzwolenia ze strony różnych władz, liczba przestępstw popełnianych z nienawiści wobec chrześcijan - fizycznych napaści, zakłócania mszy czy nabożeństw i dewastacji miejsc kultu"
W czwartek CBA weszło do budynków Fundacji "Lux Veritatis" w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Zabezpieczone zostały dokumenty do śledztwa ws. przekroczenia uprawnień przez b. ministra kultury. Chodzi o finansowanie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” w Toruniu. Fundacja oświadczyła, że wydała żądane dokumenty dobrowolnie.
Zarząd Fundacji Lux Veritatis, w oświadczeniu przekazał, że przeszukanie zostało zlecone przez prokuratora Prokuratury Okręgowej delegowanego do Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie Barbarę Bandygę. Podkreślił, że stroną w sprawie jest Skarb Państwa, a nie Fundacja Lux Veritatis.
"Czynności prowadzone są w sprawie dotyczącej rzekomego przekroczenia uprawnień podczas sprawowania funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i są związane z finansowaniem ze środków publicznych utworzenia państwowej instytucji kultury pn. Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu"
"Fundacja dobrowolnie wydała żądane dokumenty i udostępniła dane zawarte na nośnikach elektronicznych" - podkreślono w oświadczeniu.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu na całym świecie.