Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Prawybory w KO. Rafał Trzaskowski po raz drugi kandydatem partii na prezydenta RP

Głosujący w prawyborach politycy Koalicji Obywatelskiej zdecydowali, że kandydatem ugrupowania na prezydenta RP w przyszłorocznych wyborach będzie Rafał Trzaskowski. Będzie to druga próba objęcia najważniejszego urzędu w państwie przez urzędującego prezydenta stolicy. W 2020 r. w kampanii wyborczej PO Trzaskowski "podmienił" Małgorzatę Kidawę-Błońską, która notowała słabe wyniki sondażowe.

Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski
Tomasz Hamrat - Gazeta Polska

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Głosowanie w prawyborach, do udziału w których uprawnionych było ponad 25 tys. działaczy PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polska odbyło się w piątek i zakończyło o północy.

Zagłosowało w prawyborach ok. 22 tys. członków partii. Rafał Trzaskowski zdobył poparcie 74,75 proc. głosujących.

Wokół samych prawyborów pojawiły się pewne kontrowersje dotyczące samej procedury. 

Czytaj więcej: Kompromitacja prawyborów KO. Głosować mogli również byli członkowie partii!

Trzaskowski przez ostatnie tygodnie prowadził aktywną prekampanię, jeżdżąc po wielu miastach Polski. Dziennikarze portalu niezalezna.pl ujawnili, że za podróże i spotkania Rafała Trzaskowskiego płacili nie tylko warszawscy podatnicy, ale i mieszkańcy miast goszczących prezydenta Warszawy.

Rafał Trzaskowski - kariera polityczna

Rafał Trzaskowski w latach 2000-2001 pracował jako doradca sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Jacka Saryusz-Wolskiego, a później - w latach 2004-2009 - doradzał delegacji PO w Parlamencie Europejskim. W 2009 r. sam został wybrany na europosła; w Parlamencie Europejskim brał udział w negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020.

W związku z powołaniem na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji w pierwszym rządzie Donalda Tuska, Trzaskowski złożył mandat eurodeputowanego. Pełniąc funkcję ministra w latach 2013-2014, zajmował się m.in. ochroną danych osobowych w sieci, cyberbezpieczeństwem i dostępnością treści w internecie dla niepełnosprawnych, odpowiadał też za współpracę z samorządami.

Niespełna rok później, gdy Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej, jego następczyni Ewa Kopacz powierzyła Trzaskowskiemu stanowisko wiceministra spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej i pełnomocnika ds. Rady Europejskiej- w ten sposób stał się główną osobą odpowiedzialną za kontakty rządu z Brukselą.

W listopadzie 2017 r. został przedstawiony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy, a w październiku następnego wygrał wybory w pierwszej turze, zdobywając 56,67 proc. głosów..

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Prezydentura Trzaskowskiego w stolicy została odczytana po wyborach jako "kontynuacja" dotychczasowych rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nowy prezydent postawił na agendę mocno lewicową, ze wskazaniem na środowiska LGBT+ i inicjatywy przez nie organizowane, w tym Paradę Równości. Zasłynął również bataliami z organizatorami Marszu Niepodległości.

Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie krytycznie oceniało sposób zarządzania miastem przez Trzaskowskiego i wskazywało, że jego polityczne ambicje nie licują z obowiązkami, jakie ciążą na włodarzu miasta. Niechlubnym symbolem jego prezydentury w stolicy były awarie rurociągu Czajka, które doprowadziły do długotrwałych wylewów ścieków do Wisły czy paraliże miasta wywołane zmiennymi warunkami pogodowymi.

W 2024 r. Trzaskowski ponownie wygrał wybory prezydenckie w Warszawie.

Wybory 2020. Podmiana na ostatniej prostej

W 2020 r. Trzaskowski, zasiadający w zarządzie krajowym Platformy od 2016 r., został wiceprzewodniczącym partii. W tym samym roku, ledwie dwa miesiące przed terminem wyborów, został kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta po tym, jak rezygnację ze startu ogłosiła ówczesna wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Kidawa-Błońska notowała słabe wyniki sondażowe, co było bezpośrednią przyczyną zmiany.

W wyborach Rafał Trzaskowski przegrał w II turze z Andrzejem Dudą.

Wynik wyborczy Trzaskowskiego podniósł jego znaczenie w PO i wywołał spekulacje dotyczące możliwego przejęcie przez niego przywództwa, szczególnie w kontekście zapowiadanego powrotu Donalda Tuska. Media spekulowały o nie najlepszej relacji obu polityków, szczególnie w kontekście kierowania partią.

Trzaskowski pochodzi z Warszawy. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#wybory 2025 #kandydaci na prezydenta #Rafał Trzaskowski

dm