Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Polska odnowi relacje z komunistycznym krajem? Sikorski planuje ponownie otworzyć placówkę w Korei Płn.

Resort dyplomacji w oficjalnym komunikacie ogłosił, że polska ambasada w Korei Północnej zostanie ponownie otwarta. "Urzędnicy ministerstwa pojechali do Pjongjangu z misją rekonesansową" - przekazał MSZ.

Radosław Sikorski
Radosław Sikorski
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

"Wizyta ma charakter techniczno-polityczny i jednym z jej głównych celów jest przywrócenie stałej obecności dyplomatycznej Rzeczypospolitej Polskiej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej" - przekazało ministerstwo.

Jak wskazano, obecnie wznowienie pracy ambasady następuje w tymczasowej siedzibie, przy ograniczonym personelu, a kierownikiem placówki jest zawodowy dyplomata, pracownik MSZ, w randze chargé d’affaires.

Jednocześnie wizyta służy zbadaniu stanu technicznego siedziby Ambasady RP w Pjongjangu, co będzie punktem wyjścia dla przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych w najbliższym czasie

– dodał MSZ.

Tylko Polska i Szwecja

Resort w komunikacie przypomniał, że ambasada RP w Pjongjangu została ewakuowana w grudniu 2020 r., gdy władze Korei Północnej ogłosiły całkowite zamknięcie granic państwowych z powodu epidemii COVID-19, co - jak wskazano - uniemożliwiało prawidłowe funkcjonowanie misji dyplomatycznej i skutkowało zawieszeniem pracy ambasady.

Oprócz Polski spośród państw zachodnich w Pjongjangu obecna jest wyłącznie Szwecja, która wznowiła działalność swojej placówki dyplomatycznej w KRLD we wrześniu br.

– zaznaczono w komunikacie resortu dyplomacji.

Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z KRLD od 1948 r. "Na mocy Koreańskiego Układu Rozjemczego (podpisanego po zakończeniu wojny koreańskiej - PAP) z 27 lipca 1953 r., Polska jest członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych i angażuje się od lat w stabilizowanie sytuacji bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, m.in. poprzez utrzymywanie relacji z oboma państwami koreańskimi" - podkreślono w komunikacie MSZ.

Także Korea Północna utrzymuje swoją ambasadę w Polsce od 1948 roku; jej siedziba zlokalizowana jest na warszawskim Mokotowie. Po przemianach demokratycznych 1989 roku Polska nawiązała także stosunki dyplomatyczne z Koreą Południową (Republiką Korei).

Umowa do odkurzenia?

Informacja wzbudziła wzmożenie w sieci. Poza pytaniami o nazwisko ambasadora, który zostanie "zesłany" na placówkę, pojawiły się przypomnienia podpisanych za poprzednich rządów PO dwustronnej umowy z Pjongjangiem.

Mowa w niej o współpracy w dziedzinie nauki, edukacji i kultury.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#dyplomacja #Korea Północna #Ministerstwo Spraw Zagranicznych

st