Ministrowie edukacji i nauki Polski i Izraela podpisali dziś w Warszawie deklarację ws. spotkań młodzieży. Jest to porozumienie dwustronne i partnerskie - zaznaczył szef MEiN Przemysław Czarnek. "Jest to porozumienie, które wydaje się, że kończy ostatecznie okres naszych rozmów dotyczących przywrócenia wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu" - powiedział minister edukacji i nauki w czasie konferencji prasowej.
Zaznaczył, że "porozumienie jest dwustronne i partnerskie". "Potrzebujemy znakomitych relacji pomiędzy Polską i Izraelem, ale relacji, które będą przyszłościowymi, a te muszą budować nasi młodzi mieszkańcy Polski i Izraela" - podkreślił minister Czarnek. Zwrócił uwagę, że w podpisanym dokumencie jest zapis, że "młodzi Izraelici, tak jak i młodzi Polacy, muszą przede wszystkim poznawać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które żyły w tym miejscu".
Zastrzegł, że "nie przez przypadek - i to jest przywoływane w wielu wystąpieniach naszych przyjaciół z Izraela - przez wieki w Polsce i na tych ziemiach, także podczas zaborów, żyło 2/3 populacji żydowskiej".
Podkreślił, że "Polska była, jest i pozostanie zawsze przestrzenią wolności, również w tym wymiarze religijnym". "To tu, Żydzi z całego świata odnajdowali przestrzeń do życia, bo tu była przestrzeń wolności i tę przestrzeń wolności chcemy kultywować, rozwijać i przenosić w przyszłość" - oświadczył szef MEiN.
Zapowiedział, że drogą do tego są wspólne kontakty młodzieży polskiej i izraelskiej. Poznawanie wspólnej historii, historii Polski, historii Polski z narodem żydowskim mieszkającym tutaj jak i przez poznawanie obecnego kraju - Polski i Izraela z obecną sytuacją gospodarczą, obecną kulturą, obecnymi tradycjami i obecną otwartością na przyszłość. To wszystko w ramach wyjazdów studyjnych młodzieży izraelskiej" - wyjaśnił minister Czarnek.
Minister edukacji i nauki Izraela Jo'aw Kisz podkreślił swoje zadowolenie z faktu, że doszło do porozumienia z polskim MEiN.
"Bardzo ważne jest dla nas, by edukować naszą młodzież - aby przyprowadzać ją tutaj, by zobaczyła miejsca, gdzie naziści, hitlerowcy chcieli dokonać ostatecznego rozwiązania tzw. kwestii żydowskiej" - powiedział.
Jo'aw Kisz zaprosił polską młodzież do Izraela, aby pokazać jej Ziemię Świętą.