10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Co przywożą z Brukseli Budka i Czarnecka? Kontynuację prac rządu Morawieckiego z jedną groźną zmianą

Minister aktywów państwowych Borys Budka i minister przemysłu Marzena Czarnecka usłyszeli w Brukseli w odniesieniu do pomocy do węgla kamiennego, że praca nad programem i dalszym procedowaniem wniosku opartego o górniczą umowę społeczną i złożony wniosek notyfikacyjny ma być kontynuowana. To samo słyszał i robił... rząd Zjednoczonej Prawicy. W agendzie pojawiła się jednak jedna nowa sprawa - całkowita likwidacja kopalni węglowych. "To zupełnie nowa rzecz i groźna dla Polski" - ostrzega w rozmowie z Niezalezna.pl były wiceminister MAP, poseł Marek Wesoły.

Borys Budka
Borys Budka
Tomasz Jedrzejowski - Gazeta Polska

Pan Borys Budka i pani Czarnecka za wiele nie osiągnęli. W czerwcu w KE powiedziano mi, że odpowiedź ma się pojawić w ciągu 30 dni. Gdy odchodziłem ze stanowiska w grudniu nadal nie wiadomo było, co dalej z wnioskiem notyfikacyjnym, który zakładał pakiet pomocy dla wygaszanych kopalń do 2049 r. Taki pułap wynegocjowano w Polsce ze stroną społeczną. To było absolutnie polityczne, ze strony KE

– mówi nam poseł Marek Wesoły, były sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz b. pełnomocnik rządu Mateusza Morawieckiego ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Marzena Czarnecka i Borys Budka w Brukseli wzięli udział w spotkaniach z unijnymi komisarzami Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącą wykonawczą do spraw Europy na miarę ery cyfrowej i Marošem Šefčovičem, wiceprzewodniczącym wykonawczym do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania.

„W odniesieniu do pomocy dla węgla kamiennego ustalono kontynuację prac nad programem i dalszym procedowaniem wniosku opartego o górniczą umowę społeczną i złożony wniosek notyfikacyjny” - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie MAP.

Oznacza to, że obecnie rządzący usłyszeli o kontynuacji tego, co słyszał i robił rząd Zjednoczonej Prawicy. 

Dowiedzieli się, że będą dalej prowadzone prace nad tym, aby uzyskać zgodę na notyfikację. Program jest złożony do Komisji Europejskiej i czekamy na jej werdykt. Ta informacja mówi nam też, że sprawa jest otwarta i dalej będzie procedowana. Dokładnie to samo usłyszałem w Brukseli w czerwcu ub.r. Obecny rząd będzie miał ten sam dylemat udzielając pomocy publicznej, nie mamy ostatecznej decyzji, postępowanie będzie trwało

– komentuje Wesoły.

MAP poinformowało też, że KE zatwierdziła program pomocy do r. 2034 dla procesu zamykania elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Po upływie tego okresu Polska może zwrócić się o przedłużenie programu.

To nie jest notyfikacja złożonego przez nas wniosku! Wniosek notyfikacyjny dotyczył zamknięcia ostatniej kopalni w 2049 roku, bo tak wynegocjowano ze stroną społeczną. Nasz wniosek zawierał cały proces dopłat do redukcji wydobycia, po to żeby zamknięcie kopalń było robione w sposób kontrolowany. Każda z kopalń ma zresztą swoją ścieżkę wygaszania i na ten czas są wprowadzone rekompensaty do redukcji wydobycia. Na to się zgodziliśmy, że będziemy redukować wydobycie, by kopalnie mogły korzystać z takiej dopłaty. Likwidacja elektrowni węglowych, to jest likwidacja kopalń węgla kamiennego, bo kopalnie wydobywają węgiel pod elektrownie. Nie rozumiem tego, to zupełnie nowa rzecz i groźna dla Polski. To wymaga dalszego rozpoznania

– powiedział nam Marek Wesoły.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 



Źródło: niezalezna.pl

#Borys Budka #Marzena Czarnecka #Marek Wesoły #likwidacja kopalni

Agnieszka Kołodziejczyk