Ukraina postanowiła kupić kolejną partię karabinków Grot z Fabryka Broni "Łucznik" w Radomiu. Można powiedzieć, polska jakość "broni się" sama i pomaga w obronie Ukrainy i Europy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Świetna wiadomość dla polskiej zbrojeniówki. Mamy kolejne zamówienie na nasze karabinki Grot z Fabryki Broni Łucznik Radom. Ukraina postanowiła kupić ich kolejną partię. Można powiedzieć, że polska jakość "broni się" sama i pomaga w obronie Ukrainy i Europy
- poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
W ubiegłym tygodniu portal Onet opublikował artykuł poświęcony produkowanym w radomskim "Łuczniku" karabinkom Grot, które wchodzą obecnie na wyposażenie polskich żołnierzy jako ich podstawowe uzbrojenie. Wiele takich karabinków zostało również przekazane wojsku ukraińskiemu jako część wsparcia sprzętowego w obronie przed rosyjską agresją.
Autorzy publikacji powołują się na notatkę, która po wspólnych ćwiczeniach polskich i ukraińskich żołnierzy sił specjalnych miała trafić do dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. Sławomira Drumowicza. W notatce miały znaleźć się informacje na temat licznych wad i usterek karabinków. Jak czytamy, chodzi m.in. o "notoryczne" zacinanie się broni, problemu z umocowaniem lufy oraz celownikiem, a także niską celność grotów.
W czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak ocenił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że publikacja Onetu "to kolejny atak portalu, którego właścicielem jest kapitał niemiecko-szwajcarski". Przekazał również, że Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot.
W 2022 r., po inwazji Rosji na Ukrainę, pewna liczba Grotów została przekazana żołnierzom ukraińskim w ramach udzielanej przez Polskę pomocy sprzętowej. Ponadto nieznana liczba Grotów została sprzedana dowództwu Sił Specjalnych USA, a także nieznanemu państwu z regionu Afryki wschodniej.
5,56 mm karabinek szturmowy Grot, który został opracowany przez radomskiego "Łucznika" we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN.
Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS Grot weszły na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w 2017, a od 2019 r. wchodzą również na wyposażenie wojsk operacyjnych.