Niemal 60 proc. ankietowanych uważa, że wynik ostatniego szczytu unijnego, na którym rozstrzygała się sprawa budżetu powiązanego z zasadami przestrzeganiem praworządności, to sukces Polski – wynika z najnowszego sondażu United Surveys.
Pracownia przeprowadziła sondaż "DGP" oraz RMF FM. Według niego wynik ostatniego szczytu Unii Europejskiej to sukces Polski - uważa prawie 60 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych, a prawie 17 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.
"W podziale na elektoraty widać, że mimo podważania efektów szczytu przez koalicjantów PiS z Solidarnej Polski elektorat Zjednoczonej Prawicy (ZP) w zdecydowanej większości skłania się ku tezie o polskim sukcesie negocjacyjnym, o czym mówią PiS i Porozumienie Jarosława Gowina. Aż 80 proc. wyborców ZP uważa efekty szczytu za sukces, a jedynie 11 proc. za porażkę"
- konkluduje dziennik.
60 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej uważa, że polski rząd osiągnął sukces negocjacyjny, a 30 proc., że nie. Z kolei w elektoracie Lewicy odsetek osób mówiących o sukcesie rządu jest zbliżony (58 proc.), ale jednocześnie większa jest liczba sceptyków (39 proc.).
Drugie badanie dotyczyło tego, czy Solidarna Polska, która chciała weta ws. budżetu powiązanego z rozporządzeniem dotyczącym praworządności, i była krytyczna wobec wyników szczytu, powinna opuścić rząd. Niecałe 61 proc. pytanych uznało, że tak, przeciwnego zdania było natomiast niecałe 27 proc. ankietowanych. Nieco ponad 12 proc. badanych wybrało odpowiedzieć "trudno powiedzieć".
Sondaż został przeprowadzony w dniach 11-12 grudnia na próbie 1000 osób metodą CATI, czyli telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.