Nie ma żadnych podstaw do tego, aby PiS straciło subwencję. Jeśli straci, będzie to po prostu kolejne kryminalne działanie tej władzy - ocenił w czwartek prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Powtórnego zbadania sprawozdania finansowego i utraty subwencji PiS domagają się posłanka KO Agnieszka Pomaska oraz europoseł PO Michał Szczerba. Jak potwierdziło Krajowe Biuro Wyborcze, byłoby to niezgodne z prawem
Kaczyński był pytany w czwartek w Sejmie przez dziennikarzy, czy jego zdaniem PiS stracił subwencję wyborczą. "Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby straciło" - odparł polityk. "Jeśli straci to będzie to po prostu kolejne kryminalne działanie tej władzy" - dodał.
Dopytywany o sprawę Funduszu Sprawiedliwości i listu, jaki w tej sprawie wysłał w 2019 r. do szefa Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobro, Kaczyński zapewnił, że "w żadnym razie nie miał informacji pewnych". I rzeczywiście w liście ujawnionym przez GW, prezes PiS zastrzegał, że znane mu są tylko pogłoski.
Jarosław Kaczyński odpowiedział też na uwagę, że jest wniosek o uchylenie immunitetu politykowi Suwerennej Polski, posłowi PiS Marcinowi Romanowskiemu.
Przez tę kryminalną grupę, która jest dzisiaj przy władzy? Im należy uchylić immunitet i wsadzić ich na bardzo długie lata.
Na początku lipca "Gazeta Wyborcza" napisała, że przed wyborami w 2019 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry "o natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej". "Zwracam uwagę Pana Ministra, że przypadki, o których już w tej chwili mówi się w środowiskach naszej koalicji, o ile są prawdziwe, mogą przynieść fatalne skutki zarówno z punktu widzenia przebiegu kampanii, jak i ze względów związanych z jej rozliczeniem przed Państwową Komisją Wyborczą" - pisał Kaczyński w liście datowanym na 26 sierpnia 2019 r.
Po doniesieniach "GW" dotyczących Funduszu Sprawiedliwości posłanka KO Agnieszka Pomaska oraz europoseł PO Michał Szczerba zapowiedzieli złożenie do PKW wniosku o ponowne sprawdzenie sprawozdania finansowego komitetu wyborczego PiS za 2019 r. Ich zdaniem, partia powinna stracić subwencję.
Krajowe Biuro Wyborcze pytane przez PAP o możliwe ponowne zbadanie sprawozdania finansowego PiS z 2019 r. wskazało, że przepisy ustawy o partiach politycznych, jak i Kodeksu wyborczego nie przewidują możliwości wznowienia postępowania w zakończonych już sprawach, w których zapadła prawomocna uchwała Państwowej Komisji Wyborczej.