- Jesienne wybory będą trudniejsze, bo stawką będą samodzielne rządy. Choćby dlatego, że nie ma w tej chwili żadnego środowiska politycznego, które mogłoby zostać naszym koalicjantem - mówi w wywiadzie dla "Do Rzeczy" wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że otwartą opcją jest zawarcie koalicji z PSL.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.
Zdaniem Gowina, choć zwycięstwo, jakie odniosło PiS w tych wyborach jest "spektakularne", nie powinno skłaniać do pychy czy samozadowolenia.
"Jesienią będzie trudniej, bo stawką będą samodzielne rządy. Choćby dlatego, że nie ma w tej chwili żadnego środowiska politycznego, które mogłoby zostać naszym koalicjantem"
- podkreślił wicepremier.
Minister nauki dodał, że porażkę wyborczą Konfederacji uważa za "akt sprawiedliwości", a porażkę Kukiz'15 przyjmuje ze smutkiem. "To prawdopodobnie łabędzi śpiew środowiska politycznego, z którym znajduję wiele wspólnych poglądów i w którym pracuje wiele osób, które szanuję" - zaznaczył Gowin.
Pytany o przyszłość PSL w Koalicji Europejskiej, Gowin stwierdził, że dzisiaj "otwarte są wszystkie opcje: pozostanie w KE, samodzielny start, ale zawarcie też formalnej koalicji wyborczej z PiS". W jego ocenie, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz "przetrwa polityczne trzęsienie ziemi" i pozostanie liderem Stronnictwa.
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w sobotę, że Rada Naczelna podjęła uchwałę o budowie bloku wyborczego na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy zaprosił ugrupowania, którym bliskie są "wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe".
W wywiadzie Gowin był również pytany o ocenę decyzji b. premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który poparł Koalicję Europejską. Zdaniem Gowina to Tusk jest dziś jednym z największych przegranych.
"O ile od kilku lat powtarzałem, że w 2020 r. będzie chciał stanąć w szranki z Andrzejem Dudą, o tyle dzisiaj sądzę, że to mało prawdopodobne"
- podkreślił.
"Testem będzie to, co się wydarzy 4 czerwca w Gdańsku, bo wtedy szef Rady Europejskiej miał zainicjować swój projekt polityczny wystawienia wspólnej społeczno-partyjnej listy do Senatu. W obecnej sytuacji podejrzewam, że rękawicy nam nie rzuci, bo o ile w jego interesie była nieznaczna porażka KE, osłabiająca Grzegorza Schetynę, o tyle jej realna skala pokazuje, że dla kogoś takiego jak Tusk nie ma przestrzeni, która dawałaby szansę na zwycięstwo wyborcze. A trzeba pamiętać, że Tusk jest niezwykle ostrożny i gra tylko w te gry, które wygrywa" - dodał wicepremier.