Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

„Prezent” dla protestujących rolników od koalicji 13 grudnia. „Rząd ich wyłącza spod ochrony konsumenckiej”

- Zamiast stu konkretów dla ludzi jest konkret dla lichwiarzy. Uśmiechnięta Polska przywraca eldorado dla finansowych oszustów i naciągaczy. Na razie cofa ochronę przed lichwą rolnikom – napisał w mediach społecznościowych były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Marcin Warchoł, komentując proponowane przez rząd i posłów koalicji 13 grudnia zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim, konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz Kodeksie cywilnym.

po

Niekorzystne propozycje zmian

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu odbędzie się m.in. pierwsze czytanie dwóch projektów nowelizacji ustaw dotyczących kredytów dla rolników. Pierwszy to projekt rządowy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim (druk 227). 

Reklama

Proponuje on uchylenie art. 2 ust. 2 ustawy o kredycie konsumenckim, odnoszącego się do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne oraz uchyleniu art. 385(5) § 2 ustawy - Kodeks cywilny, odnoszącego się do niedozwolonych postanowień umownych, na podstawie którego przepisy dotyczące konsumenta stosuje się do osoby prowadzącej gospodarstwo rolne.

Druga nowelizacja jest projektem poselskim i dotyczy zmiany ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz niektórych innych ustaw (druk 208).

W tej propozycji nowelizacji proponuje się uchylenie przepisów, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej, ustawy o kredycie konsumenckim oraz kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych i niektóre przepisy o pożyczce.

Eldorado dla oszustów i naciągaczy

Były minister sprawiedliwości i prokurator generalny Marcin Warchoł krytycznie odniósł się do proponowany nowelizacji, wskazując, że rolnicy zostaną pozbawieni „ochrony przed lichwą”.

- Zamiast stu konkretów dla ludzi jest konkret dla lichwiarzy. Uśmiechnięta Polska przywraca eldorado dla finansowych oszustów i naciągaczy. Na razie cofa ochronę przed lichwą rolnikom. Zamiast tanich i bezpiecznych kredytów, które gwarantuje wprowadzona przez nas ustawa o kredycie konsumenckim, rolnicy będą mieć będą drogie lichwiarskie pożyczki, bo rząd Donalda Tuska wyłącza ich spod ochrony konsumenckiej. Co jeszcze planuje uśmiechnięta koalicja, która w 2011 r. już raz zlikwidowała prawo antylichwiarskie, doprowadzając do dramatów setki tysięcy oszukanych pożyczkobiorców? Zalegalizują lichwę w imię przywrócenia praworządności?

- napisał w mediach społecznościowych Warchoł.

Były wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta zwraca uwagę, że propozycje nowelizacji prawa uderzające w rolników będą procedowane w dniu, kiedy w stolicy odbywa się rolniczy protest.


Z proponowanych nowelizacji wynika, że z Kodeksu cywilnego zniknąć miałby art. 385(5) § 2. Mówiący o tym, że „przepisy dotyczące konsumenta, zawarte w art. 385(1)-385(3), stosuje się do osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208, 337 i 641)”.

Z ustawy o kredycie konsumenckim proponowane jest wykreślenie art. 2 ust. 2.: „Ustawę stosuje się także do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208, 337 i 641)” oraz art. 7206, który obecnie brzmi: „Przepisy art. 7202-7205 stosuje się do umów pożyczki zawartych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników”.

Z ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej wykreślony ma zostać art. 2 ust. 1, mówiący, że przepisy ustawy „stosuje się także do umów o pożyczkę lombardową zawieranych z osobą fizyczną prowadzącą gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników”.

 

po

Reklama