Na wtorkowej konferencji prasowej przed posiedzeniem Senatu marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że podczas tego posiedzenia izby zostanie powołana „Komisja Nadzwyczajna ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na wybory parlamentarne w 2019 r. oraz reformy służb specjalnych”.
Do sprawy odniósł się na Twitterze Marek Pęk (PiS).
Senatorowie PiS będą głosować przeciwko powołaniu w polskim Senacie komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na wybory 2019 r. oraz reformy służb specjalnych. Jeśli taka komisja powstanie nie będziemy brali udziału w jej pracach.
- zapowiedział.
Senatorowie @pisorgpl będą głosować przeciwko powołaniu w @PolskiSenat komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na wybory 2019 r. oraz reformy slużb specjalnych. Jeśli taka komisja powstanie nie będziemy brali udziału w jej pracach.
— Marek Pęk (@Marek_Pek) January 11, 2022
Wcześniej wicemarszałek Senatu zwrócił uwagę., że komisja nadzwyczajna ds. użycia w Polsce systemu Pegasus będzie oczywiście „tylko medialnym cyrkiem”, ponieważ Senat nie ma uprawnień śledczych. Jednocześnie Marek Pęk przypomniał, że już 296 dni ukrywa wniosek o uchylenie jego immunitetu.
Żaden senator go nie widział, choć nie jest tajny.
- podkreśla Pęk.
Komisja nadzwyczajna ds. użycia w Polsce systemu Pegasus będzie oczywiście tylko medialnym cyrkiem, gdyż @PolskiSenat nie ma uprawnień śledczych. Równocześnie @profGrodzki już 296 dni ukrywa wniosek o uchylenie jego immunitetu. Żaden senator go nie widział, choć nie jest tajny...
— Marek Pęk (@Marek_Pek) January 10, 2022
W poniedziałek szef klubu senackiego KO Marcin Bosacki poinformował, że do Senatu trafił wniosek o powołanie komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Z kolei w grudniu lider PO Donald Tusk zapowiedział, że KO będzie wnosić o powołanie sejmowej komisji śledczej, która zbada wykorzystywanie systemu Pegasus przeciwko opozycji. Mówił wtedy o powołaniu analogicznej nadzwyczajnej komisji w Senacie, jeśli nie uda się utworzyć komisji w Sejmie.