Dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) Piotr Jabłoński został odwołany przez szefową resortu zdrowia Izabelę Leszczynę. To pokłosie afery z "alko-tubkami", które pojawiły się w polskich sklepach, a łudząco przypominały tubki dedykowane dzieciom. Tymczasem, jak przypomniał na portalu X dziennikarz Piotr Słowik, to właśnie odwołany dyrektor Jabłoński w sierpniu br. ostrzegał, że według obowiązującego w Polsce prawa alkohol można sprzedawać w dowolnych opakowaniach. Koalicja 13 grudnia znalazła kozła ofiarnego?
Niedawno w sieci zawrzało po tym, jak ujawniono, że w sklepach pojawiły się tubki z alkoholem, przypominające wyglądem musy dla dzieci. Alkohol w saszetkach o nazwie "Voodoo Monkey" produkuje spółka OLV, której beneficjentem rzeczywistym jest Andrzej Gajowniczek - prezes firmy Real z Siedlec.
Co ciekawe, w 2011 siedlecki biznesmen startował do Sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jak podkreślał tygodnik "Co słychać?", Gajowniczek nie był wtedy członkiem SLD, ale jej sympatykiem. Nie przeszkodziło to jednak w tym, by popierał go... Aleksander Kwaśnewski. W wyniku fali krytyki firma zdecydowała się na wycofanie artykułów ze sprzedaży.
W związku z ogromnym oburzeniem ze strony społeczeństwa koalicja 13 grudnia postanowiła podjąć jakieś kroki w tej sprawie. Minister zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła dziś rezygnację dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) Piotra Jabłońskiego i odwołała go z zajmowanego stanowiska.
Tymczasem, jak przypomniał na portalu X dziennikarz Patryk Słowik, Jabłoński w sierpniu br. wskazywał na zagrożenia wynikające z faktu, iż alkohol według obowiązujących w Polsce przepisów może być sprzedawany w dowolnym opakowaniu. Podkreślił, że "odwołali jedynego, który coś zrobił".
Z kolei w wywiadzie w lipcu 2022 r. Jabłoński mówił m.in. o potrzebie opracowania kompleksowej reformy lecznictwa uzależnień. Podkreślał, że "szatkowanie" systemu uzależnień na poszczególne grupy substancji, a szczególnie kwestii związanych z uzależnieniami behawioralnymi, jest działaniem na niekorzyść pacjentów.
KCPU powstało w roku 2022 w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Media w ostatnim czasie informowały o sprzedawanym w sklepach alkoholu w tubkach, do złudzenia przypominających opakowania musów owocowych.
Dr n. med. Piotr Jabłoński jest specjalistą zdrowia publicznego. Ukończył studia podyplomowe z zarządzania w ochronie zdrowia a także certyfikowane szkolenie specjalizacyjne Ministerstwa Zdrowia w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnienia od narkotyków. Doktoryzował się na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tytuł magistra zdobył na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.