Rząd przyjął projekt tzw. ustawy degradacyjnej; zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON i KBW
Z mocy ustawy, ci którzy tworzyli WRON zostaną pozbawieni stopni oficerskich.
Jak już informowaliśmy, w projekcie tzw. ustawy degradacyjnej został poszerzony katalog osób, które mogą zostać zdegradowane - poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, zgodnie z projektem premier również będzie mógł zwrócić się z wnioskiem o degradację, o której decyzję podejmie szef MON za zgodą prezydenta.
- Ta ustawa ma wymiar symboliczny. Przywraca normalność, sprawiedliwość. Została przyjęta przez rząd RP w dniu szczególnym – Narodowym Święcie Pamięci Żołnierzy Wyklętych, więc dodatkowo charakter symboliczny możemy określić w tym wymiarze. – mówił szef MON Mariusz Błaszczak.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki mówił o przywróceniu porządku moralnego.
- Chcemy nazwać zło - złem, dobro - dobrem, bohaterstwo – bohaterstwem. Chcemy zdecydowanie przywrócić właściwą rangę tym ludziom, którzy walczyli o wolność i przywrócić im pamięć; to opowiedzenie się po stronie ofiar, a przeciwko złu – oznajmił premier Morawiecki.
Konferencja prasowa premiera @MorawieckiM oraz ministra obrony narodowej @mblaszczak. Tematem #UstawaDegradacyjna. @MON_GOV_PL pic.twitter.com/WYm7lwpBh1
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) 1 marca 2018
Przyjęty przez rząd projekt zakłada możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON, KBW, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.
- Marzeniem naszego pokolenia było to, żeby tą sprawiedliwość przywrócić już na początku okresu transformacji, jednak nie było to możliwe, dziś staje się to możliwe - powiedział premier podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
Projekt ten „ściśle definiuje katalog osób, które są odpowiedzialne za wiele zła popełnionego od czasów drugiej wojny światowej wobec naszych bohaterów, wobec ludności cywilnej, wobec osób niewinnych”.
- Chcemy naprawić trochę tego zła i przyjmujemy w związku z tym projekt ustawy, który to umożliwia - oświadczył Morawiecki.
Jak mówił, w polskim panteonie, powinni znajdować się "prawdziwi bohaterowie".
Premier wskazywał, że wielu z „długiego korowodu naszych bohaterów”, zwłaszcza tych z lat 1944-1956, nie doczekało tej chwili i „ze swoimi katami spotkają się nie przed sądem okręgowym, tylko na sądzie ostatecznym”.