Jaruzelski i Kiszczak nie będą jedyni. Degradacja sięgnie także dowodców plutonów egzekucyjnych!

W projekcie tzw. ustawy degradacyjnej został poszerzony katalog osób, które mogą zostać zdegradowane - poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak dodał, zgodnie z projektem premier również będzie mógł zwrócić się z wnioskiem o degradację, o której decyzję podejmie szef MON za zgodą prezydenta.

Wojciech Jaruzelski
By colasito77 - Entrevista a Wojciech Jaruzelski, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29624399

Projekt tzw. ustawy degradacyjnej, będący projektem nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony, został przyjęty dziś przez Komitet Stały Rady Ministrów. W czwartek natomiast zajmie się nim rząd.

W projekcie - jak poinformował Dworczyk - w stosunku do pierwotnej wersji rozszerzony został katalog osób, które mogą zostać zdegradowane.

- Wcześniej był on ograniczony do ludzi, którzy byli w takich formacjach jak Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) czy Informacja Wojskowa, a tutaj została wprowadzona możliwość tego, żeby degradować osoby, które np. były dowódcami plutonów egzekucyjnych w 1946 r, nie będąc w tych formacjach

 - powiedział szef KPRM.

Dworczyk podkreślił, że zgodnie z kolejną poprawką premier również będzie mógł zwrócić się z wnioskiem do ministra obrony narodowej o degradację takich osób. Ponadto - jak poinformował szef KPRM - zgodnie z projektem degradacji generałów będzie dokonywał szef MON za zgodą prezydenta, a nie prezydent.

- Przyjęcie tej ustawy i stworzenie możliwości pozbawiania stopni oficerskich osób, które wspierały zniewolenie Polski przez Sowietów jest nie tylko aktem elementarnej sprawiedliwości, ale również bardzo ważnym wydarzeniem w kontekście wychowania młodych oficerów Wojska Polskiego - oficerów, którzy muszą mieć właściwy punkt odniesienia

 - mówił szef KPRM.

- Jasno trzeba powiedzieć, jakie postawy w historii naszego kraju należy określić jako bohaterskie i również jasno i jednoznacznie trzeba potępić zdrajców

 - dodał Dworczyk.

Projekt ustawy pozwalającej pozbawiać stopni wojskowych żołnierzy, którzy nie są już w służbie czynnej - także pośmiertnie - zapowiadał poprzedni minister obrony Antoni Macierewicz. Pod koniec 2016 r. projekt został skierowany do konsultacji wewnątrzresortowych, w lipcu 2017 został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Opublikowany przez RCL projekt dotyczy nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony i zakłada, że osoba, która z racji wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, oraz żołnierz rezerwy, którzy byli członkami WRON, pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej mogą być pozbawieni stopnia oficerskiego lub podoficerskiego.

Postępowanie ws. odebrania stopnia byłoby wszczynane z urzędu lub na wniosek premiera, ministra obrony, IPN, Wojskowego Biura Historycznego, archiwów państwowych oraz organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Pozbawienie stopnia miałoby następować w formie postanowienia.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#degradacja #ustawa degradacyjna #Michał Dworczyk #Czesław Kiszczak #Wojciech Jaruzelski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo