Wyrządzenie szkód w wielkich rozmiarach 87 mln złotych. Takie zarzuty usłyszeli byli członkowie zarządu Zakładów Chemicznych Policę z nadania PO. Chodzi m.in. o inwestycje w kopalnie fosforytów Senegalu, z której do Grupy Azoty miało trafiać dziesiątki milionów ton fosforytów. W rzeczywistości trafiło 100 ton. - Ale przyszłość rysuje się nieźle (…) Egzotycznie - w Senegalu – mówił podczas wizyty z ZCH Police premier Donald Tusk.
Prokuratura Regionalna w Szczecinie od 6 lat zajmuje się tak zwaną afera policką. Dotychczas skierowano już do sądu 3 akty oskarżenia. Ten, który trafił do Sądu Okręgowego w Szczecinie, dotyczy najważniejszego wątku, wyprowadzenia dziesiątków milionów złotych z Grupy Azoty.
Zasadniczym wątkiem zakończonego właśnie śledztwa były działania podejmowane w okresie od 2011 do 2016 r., wyrządzające ZCH Police S.A. szkodę majątkową wielkich rozmiarów, w związku z zawarciem i wykonywaniem umowy nabycia akcji senegalskiej spółki African Investment Group S.A. przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. - mówi Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. W konsekwencji doszło do szkody majątkowej wielkich rozmiarów - w kwocie 87 milionów złotych. W procederze nabycia akcji African Investment Group S.A. przez ZCH Police S.A. uczestniczyła Spółka DGG ECO sp. z o.o.
Na czym polegał mechanizm wyprowadzenie tak dużej kwoty? W 2012 roku wrocławska firma DGG Eco kupiła 90 procent akcji senegalskiej spółki African Investment Group (AIG), za które zapłaciła 600 tysięcy dolarów. W 2013 roku do AIG zostaje delegowana Anna P. pracownik Zakładów Chemicznych Police SA, późniejszy członek zarządu Grupy Azoty Police. Kilka miesięcy później Grupa Azoty Police kupuje 55 procent udziałów w African Inwestment Groupu za... 29 milionów dolarów.
Spółka AIG miała jedynie koncesję na tzw. małą kopalnię, którą można uzyskać za kilkanaście tysięcy euro. Nie było żadnych nakładów inwestycyjnych, które podniosłyby wartość spółki z 600 tysięcy do prawie 30 milionów dolarów.
Z dokumentów, do których dotarł nowy zarząd Grupy Azoty, wynika, że złoże Lam Lam w Senegalu, na które miała koncesję firma AIG, już było niemal w całości wyeksploatowane. Albowiem kopalnia odkrywkowa Lam Lam była już eksploatowana od lat 50 ubiegłego wieku przez Francuzów, a następnie Hiszpanów.
Poprzedni zarząd zakładał, że wydobędzie stąd dziesiątki milionów ton surowca. Tymczasem wydobyto jedynie 110 tysięcy ton niskiej jakości.
- Na etapie wykonywania umowy nabycia akcji osoby zarządzające ówcześnie ZCH Police S.A. miały świadomość wyczerpania się złóż fosforytów i w celu uwiarygodnienia zaistnienia przesłanek do wypłat środków przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. podjęto kroki mające na celu pozorowanie wydobycia fosforytów przez African Investment Group - wyjaśnia Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.
Sprawa inwestycji w Senegalu była przez poprzedni zarząd ZCH Police i działaczy PO ogłaszana jako wielki sukces, który uniezależni Grupę Azoty od pośredników w dostawie surowców. Podczas wizyty w 2014 roku w Policach ówczesny premier Donald Tusk mówił:
„Ale przyszłość rysuje się nieźle, jak weźmiemy pod uwagę takie okoliczności jak zakup własnych źródeł surowca. Egzotycznie - w Senegalu, ale właśnie w takich miejscach jak Afryka można kupować wyraźnie taniej niż gdzie indziej".
Aktem oskarżenia, który właśnie został skierowany do Sądu, objętych jest 26 osób - w tym cały były zarząd Zakładów Chemicznych Police z nadania Platformy Obywatelskiej. Łącznie Prokuratura regionalna w Szczecinie przedstawiła 59 zarzutów.