Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego, a także oddalił odwołanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego ws. decyzji wojewody mazowieckiego dotyczącej rejestracji Marszu Niepodległości jako wydarzenia cyklicznego. Włodarz stolicy poniósł klęskę przed sądem, próbując walczyć z marszem patriotów.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro w ubiegłym roku skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego ws. Marszu Niepodległości. Zwrócił się w niej z prośbą o uchylenie decyzji Sądu Apelacyjnego zakazującej rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Decyzja SA utrzymywała w mocy uchylenie przez Sąd Okręgowy decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego zgromadzenia Marsz Niepodległości.
Jak wskazano wówczas w komunikacie prokuratury, w skardze nadzwyczajnej zaznaczono, iż przyjęcie przez sąd nieprawidłowej wykładni przepisów "doprowadziło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji RP".
"Z uwagi na grożącą nieodwracalną szkodę przejawiającą się w uniemożliwieniu organizacji patriotycznego wydarzenia o bogatej tradycji, w ważną narodową rocznicę, Prokurator Generalny wniósł także o wydanie przez Sąd Apelacyjny w Warszawie postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji z 29 października 2021 r."
- przekazała ponadto PK.
20 października 2022 r. Sąd Najwyższy w trzyosobowym składzie po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 29 października 2021 r. uchylił w całości zaskarżone postanowienie Sądu Apelacyjnego oraz uchylił w całości poprzedzające je postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z 27 października 2021 r.
Ponadto, Sąd Najwyższy oddalił odwołanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z 26 października 2021 r. od decyzji Wojewody Mazowieckiego z dnia 25 października 2021 r. oraz zniósł wzajemnie koszty postępowania wywołanego wniesioną skargą nadzwyczajną.