Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Luft chciał karać Sakiewicza, teraz broni TVN. Twierdzi, że polska racja stanu to... "pojęcie mocno nieostre"

Krzysztof Luft, były członek KRRiT oraz... Platformy Obywatelskiej, rok temu chciał karania Tomasza Sakiewicza za wypowiedzi rzekomo godzące w polską rację stanu (były to wypowiedzi krytyczne wobec Niemiec). Dziś, gdy postępowanie toczy się przeciwko telewizji TVN, uważa, że polska racja stanu to... "pojęcie mocno nieostre".

mk

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania nadawcy TVN S.A. – poinformowano na stronie KRRiT. Wniosek dotyczy treści reportażu „Siła kłamstwa” emitowanego we wrześniu 2022 r. KRRiT poinformował, że postępowanie będzie dotyczyło materiału w programie „Czarno na białym: siła kłamstwa” wyemitowanym w programach TVN24 i TVN.

Reklama

Celem przewodniczącego KRRiT jest sprawdzenie, czy zawiera on treści „naruszające art. 18 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji, poprzez propagowanie nieprawdziwych informacji oraz działań sprzecznych z polską racją stanu i zagrażających bezpieczeństwu publicznemu”. Przewodniczący KRRiT ma również sprawdzić, czy ewentualne rozpowszechnianie nieprawdziwych i nierzetelnych informacji może naruszać warunki koncesji nadawczej udzielonej TVN S.A. „Obecnie przedstawiciele nadawcy zapoznają się z materiałami zgromadzonymi w toku dotychczasowych czynności” – dodano w komunikacie.

Sprawa ma związek ze skargą Przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego Antoniego Macierewicza. 

Luft zmienia punkt widzenia

Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jak również były członek Platformy Obywatelskiej i rzecznik rządu Jerzego Buzka, dołączył do grona sceptyków wobec decyzji KRRiT. 

- Nie wiem jak Przewodniczący KRRiT chce ustalać czy audycja nie naruszyła Art. 18 poprzez „propagowanie nieprawdziwych informacji”, bo w tym artykule w ogóle nie ma czegoś takiego jak propagowanie nieprawdziwych informacji. Jest co prawda mowa o rzetelności, ale w art. 21 Ustawy, który dotyczy wyłącznie mediów publicznych. Zaś ustalanie działania niezgodnego z polska racją stanu będzie bardzo trudne, bo to pojęcie mocno nieostre i nie wiadomo kto ma tę rację definiować 

– powiedział Luft w rozmowie z "Wirtualnymi Mediami". 

To ciekawe, jak Luft ocenia kwestię polskiej racji stanu - jeszcze niedawno zapowiadał skargę do KRRiT na redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza za jego krytyczną wypowiedź dotyczącą Niemiec i ich postawy wobec wojny na Ukrainie. 

Odnosząc się do słów naczelnego „Gazety Polskiej” Luft zarzucił wówczas, że „to kwestia naruszenia art. 18 (ustawy o radiofonii i telewizji), który zabrania publikowania treści, godzących w polską rację stanu”. Czyli tego samego, o którym teraz mówi, że to "pojęcie mocno nieostre". 

mk

Reklama