Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Niebezpieczny trend za Tuska. Z wojska odchodzi coraz więcej żołnierzy, choć miało być inaczej

Wszyscy pamiętamy, jak Donald Tusk w akompaniamencie swojej ekipy, przekonywał, że dołoży wszelkich starań, by Wojsko Polskie było tak liczne, jak tylko się da. Okazuje się jednak, że przez rok rządów, trendu odejść nie udało się odwrócić. Tylko w 2024 ubyło blisko 20 tys. żołnierzy oraz ochotników WOT.

Donald Tusk i masowe odejścia ze służb
Donald Tusk i masowe odejścia ze służb
Fot.Tomasz Jędrzejowski - Gazeta Polska

Niebezpieczny trend

Jeszcze w styczniu br., podczas posiedzenia senackiej komisji obrony narodowej, Cezary Tomczyk, wiceszef MON przekonywał, że należy zatrzymać falę odejść z wojska. Posługiwano się danymi, że w 2023 roku z wojska odeszło 10 tysięcy żołnierzy. Niespełna rok później - trendu nie udało się odwrócić, a liczba odejść, w zestawieniu rok do roku - jest jeszcze większa. I bardziej niepokojąca.

Rząd Tuska podjął próby zatrzymania mundurowych za pomocą podwyżek. Mimo, że w 2024 roku wynagrodzenie żołnierzy wzrosło średnio o 20 procent, i to działanie zdało się na nic, jeśli chodzi o odejścia ze służby. 

Fala odejść trwa

"Rzeczpospolita" opisała problem, powołując się na dane udostępnione przez wydział prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. Wynika z nich, że na koniec trwającego jeszcze roku - w Siłach Zbrojnych służyło ponad 205 tys. żołnierzy. 

W tej grupie było ponad 143,3 tys. żołnierzy zawodowych, ponad 36 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, prawie 16,7 tys. żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, ponad 3,2 tys. żołnierzy DZSW w okresie kształcenia oraz 5,6 tys. żołnierzy zawodowych w okresie kształcenia. 

W zestawieniu "rok do roku", pod koniec grudnia 2023 roku, w czynnej służbie było ponad 191 tys. żołnierzy (w tym m.in. 134,5 tys. żołnierzy zawodowych, 34 tys. żołnierzy WOT). W tym roku do zawodowej służby wojskowej zostało powołanych 18 tys. osób. 

Gazeta przekazała również, że tym roku (dane do 16 grudnia) z zawodowej służby wojskowej zwolniono 9,28 tys. żołnierzy, a także 10,08 tys. ochotników z WOT (dla porównania w 2023 r. 10,1 tys.).

Oznacza to wprost, że z mundurem pożegnało się łącznie 19,36 tys. żołnierzy. Podobnie było w roku ubiegłym. Niemniej, dla porównania w 2022 r. z munduru zrezygnowało 15,9 tys. żołnierzy zawodowych i ochotników WOT. 

 



Źródło: niezalezna.pl, Rzeczpospolita

#Wojsko Polskie #Polska #bezpieczeństwo

az