Grudzień to kolejny miesiąc, w którym przeciwników obecnego rządu jest więcej niż jego zwolenników. Wyniki najnowszego badania CBOS pokazał, że aż 40 proc. ankietowanych nie popiera gabinetu Donalda Tuska. "Za" ekipą Tuska stoi mniej, bo 32 proc. badanych.
W stosunku do listopada odsetek zwolenników rządu zmniejszył się o 2 punkty procentowe, do 32 proc. Liczba przeciwników koalicji 13 grudnia wciąż wynosi 40 proc., a także deklaracji obojętności wobec rządu (24 proc.).
CBOS zaznacza, iż po wrześniowej poprawie notowań w ciągu ostatnich trzech miesięcy odsetek zwolenników rządu nieznacznie się obniżał i obecnie jest na tym samym poziomie co w okresie wakacyjnym. W dłuższej perspektywie widać spadek liczby zwolenników i wzrost przeciwników. Między pierwszym a drugim półroczem liczba zwolenników rządu spadła o 4,17 punktu procentowego, a liczba przeciwników wzrosła o 2,67 punktu procentowego.
W porównaniu z listopadem nieznacznie wzrósł odsetek negatywnych ocen działalności rządu. Aktualnie ponad połowa badanych ma krytyczne zdanie o pracy urzędującego gabinetu (51 proc., wzrost o 1 punkt procentowy). Jednocześnie spadła liczba pozytywnych ocen jego działalności (do 36 proc., spadek o 1 punkt). W ciągu roku wzrósł odsetek głosów krytycznych - średnia pozytywnych ocen działalności rządu z pierwszych sześciu miesięcy roku 2024 wyniosła 42 proc., podczas gdy w drugiej połowie roku dobrze oceniało działania rządu przeciętnie 37,16 proc. badanych. W tym samym czasie średni odsetek ocen negatywnych wzrósł z 43 proc. w pierwszej połowie roku, do 49,33 proc. w drugiej.
CBOS konkluduje, że uderzający jest brak poparcia i rosnący krytycyzm wobec rządu na wsi, a zwłaszcza wśród rolników i osób pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych.
W porównaniu do listopadowego pomiaru lekko wzrósł odsetek osób negatywnie zapatrujących się na nasze perspektywy gospodarcze – obecnie ponad połowa dorosłych Polaków uważa, że polityka rządu nie stwarza szans na poprawę koniunktury gospodarczej (52 proc., wzrost o 2 punkty procentowe). Nie zmienił się natomiast odsetek optymistów w tym zakresie - podobnie jak w listopadzie 36 proc. badanych jest zdania, że polityka gospodarcza rządu jest dobra i daje nadzieję na poprawę sytuacji. W perspektywie roku w tym aspekcie oceny rządu pogorszyły się najbardziej.
W grudniu pogorszyły się też opinie o premierze Donaldzie Tusku. Ponad połowa badanych deklaruje niezadowolenie z faktu, że pełni on funkcję szefa rządu (54 proc., wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do listopada). Zadowolonych z faktu, że Tusk stoi na czele rządu, jest 36 proc. badanych, o 1 punkt procentowy mniej niż przed miesiącem.
Ponadto, spadł też udział osób niemających jednoznacznego zdania w tej kwestii (10 proc., spadek o 2 punkty procentowe). W ujęciu rocznym również widać przyrost niezadowolonych i ubytek zwolenników premiera.