Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Karol Nawrocki - niezależny kandydat z poparciem PiS. Życiorys, osiągnięcia, życie prywatne

Prawo i Sprawiedliwość podczas spotkania obywatelskiego w Hali Sokół w Krakowie oficjalnie udzieliło poparcia niezależnemu kandydatowi na prezydenta Karolowi Nawrockiemu, szefowi IPN. Kim jest Karol Nawrocki? Oto jego życiorys oraz najważniejsze osiągnięcia.

Dr Karol Nawrocki
Dr Karol Nawrocki
screen - ipn.gov.pl

Karol Nawrocki - kim jest kandydat PiS? 

Karol Nawrocki urodził się 3 marca 1983 w Gdańsku. Jest doktorem nauk historycznych specjalizującym się w historii najnowszej Polski. W 2023 roku ukończył studia podyplomowe International MBA in Strategy, Programme and Project Management na Politechnice Gdańskiej.

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Już w 2009 roku rozpoczął pracę w Instytucie Pamięci Narodowej. W latach 2014-2017 był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk - koordybnkwał wówczas prace naukowo-edukacyjne tamtejszego oddziału. W kwietniu 2017 roku został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W czerwcu 2021 roku został zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, zaś miesiąc później objął stanowisko prezesa tej instytucji. 

Autor wielu książek, zaangażowany w przedstawianie prawdy historycznej o Polsce 

Dr Nawrocki napisał i zredagował siedem książek oraz kilkadziesiąt artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu najnowszej historii Polski. Był też inicjatorem oraz konsultantem wielu projektów edukacyjnych i memoratywnych, w tym wystaw takich jak "Dziedzictwo utracone", "Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej", "Westerplatte w 7 odsłonach". Niezależny kandydat na prezydenta popierany przez PiS angażował się też w przedstawianie prawdy na temat polskich doświadczeń w trakcie II wojny światowej za granicą.

Nawrocki był również członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP oraz występował jako ekspert w programach historycznych TVP3 Gdańsk, takich jak „W świetle prawdy” oraz „Wojna i Pamięć”. W 2020 roku został prowadzacym cykl audycji "Historia Nieoczywista" na antenie Radia Gdańsk. Rok wcześniej wraz z MSZ zaainicjował międzynarodowy projekt „Fighting and Suffering” będący wielką akcją informacyjną na temat II wojny światowej, która zyskała przeszło 33 miliony odbiorców. W trakcie przedsięwzięcia zaprezentowano opowieści o Polsce w czasie okupacji niemieckiej w ponad 150 miejscach na całym świecie.

Usuwanie sowieckich pomników 

Dr Karol Nawrocki jako prezes IPN bardzo mocno zaangażował się w usuwanie sowieckich pomników. Wielokrotnie podkreślał, że "w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi".

Ten fakt bardzo nie spodobał się na Kremlu, co spowodowało, że obecnie jest ścigany przez rosyjskie władze listem gończym. 

Miłośnik boksu i piłki nożnej 

Szef IPN dał się też poznać jako miłośnik sportu. W latach 1997-200 był zawodnikiem piłkarskich drużyn Ex Siedlce i KKS Gedania, zaś od 2000 do 2004 roku był bokserem RKS Stoczniowiec.

W tym okresie udało mu się zdobyć pierwsze miejsce w Strefowym Turnieju pięściarskim o Puchar Polski dla juniorów w wadze 91 kg. Później był zawodnikiem i kapitanem drużyny iłkarskiej Ex Siedlce Gdańsk. 

Karol Nawrocki - żona 

Dr Karol Nawrocki ma żonę. To 38-letnia Marta Nawrocka, absolwentka studiów na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat pracuje ona w Krajowej Administracji Skarbowej. Nawroccy mają troje dzieci: Katarzynę, Antoniego i Daniela. 

Na zdjęciu poniżej Karol Nawrocki z żoną: 

Dr Karol Nawrocki za swoje zasługi otrzymał wiele wyróżnień i nagród za swoje zasługi, m.in.:

  • Srebrny Krzyż Zasługi (2021), za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski,

  • Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości (2019),
  • Medal „Pro Bono Poloniae” (2023),
  • Medal „Pro Patria” „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” (2018),
  • Odznaka Honorowa „Bene Merito” przyznawana przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej (2020)
  • Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (2023)
  • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą (2023),
  • „Nagroda widzów” TV Republika (2023 r.)

 



Źródło: ipn.gov.pl, niezalezna.pl

#Karol Nawrocki #kandydaci na prezydenta #wybory 2025 #wybory prezydenckie

mm