Stabilną większość w Sejmie może zapewnić obecnie tylko Zjednoczona Prawica - mówił dziś wicepremier Jarosław Gowin. Wierzy on, że obecny obóz rządzący będzie przy władzy do końca kadencji. - Co będzie po roku 2023, za wcześnie przesądzać - wskazuje.
Gowin pytany, czy byłby gotowy poprzeć "rząd przejściowy opozycji" odparł, że "arytmetyka, ale także wartości są jednoznaczne".
- Polska potrzebuje spójnego, sprawnego rządu mającego za sobą stabilną większość parlamentarną. Taką stabilną większość może, chociaż ostatnio różnie z tym bywa, zapewnić tylko jeden obóz - obóz Zjednoczonej Prawicy
- mówił.
Lider Porozumienia dodał, że nie spodziewa się przedterminowych wyborów. Ocenił, że obecnie należy skoncentrować się na walce z pandemią i przywrócenia rozwoju gospodarczego. "W tym parlamencie jedyną alternatywą dla rządu Zjednoczonej Prawicy są przedterminowe wybory" - stwierdził Gowin.
Pytany, czy chciałby wciąż tworzyć wspólne listy z PiS, odparł, że wierzy, że do 2023 r. Zjednoczona Prawica będzie rządzić.
- Co będzie po roku 2023, za wcześnie przesądzać
- mówił Gowin.
Dopytywany, czy nie odbiera jako "policzek" fakt, że nie odwołano ministrów, których Porozumienie wykluczyło ze swoich szeregów, odparł, że "do polityki trzeba podchodzić w sposób powściągliwy".
- Niezmiennie zwracamy uwagę naszym partnerom koalicyjnym z PiS, że istotne elementy, nie tylko ten jeden, ale istotne także inne elementy umowy koalicyjnej są niezrealizowane i liczymy na to, że zostaną zrealizowane w najbliższych dniach, tygodniach czy miesiącach
- mówił Gowin.
"Już wkrótce odbędzie się seria piętnastu konferencji programowych" - przekazał wicepremier Gowin i dodał, że odpowiedzialny za ich organizację jest wiceprezes Porozumienia, wiceszef MON Marcin Ociepa podkreślając, że "przede wszystkim jest głównym organizatorem kongresu programowego, który odbędzie się na przełomie maja i czerwca".
Jak zaznaczył, "jesteśmy przekonani, że polskiej polityce potrzebne jest takie tchnienie nowych idei, nowych wartości, tchnienie nowych pomysłów, potrzebni są także nowi ludzie, którzy pojawiają się w orbicie Porozumienia".
- Jestem przekonany, że dzięki tej pracy programowej, którą w tej chwili wykonujemy, i obóz Zjednoczonej Prawicy będzie mógł lepiej zmierzyć się z tymi nowymi, trudnymi jeszcze do niedawna do przewidzenia wyzwaniami, i równocześnie te wartości konserwatywne, wartości chrześcijańsko-demokratyczne, wartości wolnorynkowe w sferze w gospodarczej, a więc to wszystko, co pod względem programowym reprezentuje Porozumienie, będzie mogło szerzej trafić do przekonania Polakom
- mówił Gowin.
Wiceprezes Porozumienia zapowiedział, że pierwsza z konferencji tematycznych odbędzie się 6 maja w Opolu i będzie poświęcona polityce zagranicznej. "Każda kolejna konferencja będzie odbywać się w różnych częściach naszego kraju i będą poświęcone różnym tematom z perspektywy krajowej lub europejskiej, globalnej. Będą nas one prowadzić do wielkiego finału, jakim będzie kongres programowy" - stwierdził Ociepa.
Dodał, że w panelach podczas konferencji mają uczestniczyć zarówno politycy, jak i eksperci.
Ociepa dodał, że na kongresie programowym, który ma się odbyć w Warszawie zostanie zaprezentowany finał prac programowych.
- Książeczkę programową, w której znajdziecie państwo poglądy, pomysły Porozumienia Jarosława Gowina dla poszczególnych polityk publicznych na przyszłość; co teraz jeszcze w trakcie pandemii, ale także na to co będzie na pandemii
- mówił.
- Chcemy przedłożyć Polkom i Polakom konkretny program Porozumienia Jarosława Gowina, nie w trybie wyborczym, bo nie spodziewamy się póki co wyborów, najbliższe są w 2023 roku jeśli się nic nie zmieni. W związku z tym jest to najlepszy czas na rozmowę spokojną, merytoryczną, programową nie w trybie kampanii wyborczej, tylko prawdziwej refleksji na temat tego, jakie wyzwania stoją przed nami w najbliższym czasie
- stwierdził Ociepa.