Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że we wtorek zbierze się Prezydium Sejmu, które będzie dyskutować m.in. o sprawie posła PiS Marcina Romanowskiego. "Jest już pomysł jak wyciągnąć konsekwencje z podjętych przez Romanowskiego decyzji, ale nie chcemy tego robić na łapu capu" - podkreślił.
Podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości były wiceszef MS, poseł PiS Marcin Romanowski, który otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, przekazał w ubiegłym tygodniu, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia. Pismo w tej sprawie miał wysłać do Kancelarii Sejmu. W piśmie zapewnił, że jako poseł "niezawodowy" z jeszcze większą determinacją i zaangażowaniem będzie realizował mandat poselski powierzony mu w wyborach powszechnych.
Marszałek Sejmu we wtorek w radiu RMF FM powiedział, że to pismo nie dotarło jeszcze do niego. "Ostatnio jak byłem w pracy przed weekendem, w piątek, nie widziałem tego pisma. Na razie to pismo jest tylko i wyłącznie faktem medialnym. Rozumiem, że z Węgier poczta w święta może chwilę iść, może dzisiaj przyjdzie" - zaznaczył Hołownia.
Przekazał jednocześnie, że jest już pomysł jak "wyciągnąć konsekwencje" z podjętych przez Romanowskiego decyzji.
On po prostu zdezerterował. Jest tchórzem, który uciekł z Polski, bo się boi ponieść konsekwencji za swoje czyny
- ocenił Hołownia.
Marszałek zaznaczył też, że Regulamin Sejmu nie przewiduje możliwości uczestnictwa zdalnego w pracach parlamentu.
Nie będzie po pierwsze takiej opcji, że będzie zdalnie. Po drugie publicznie zadeklarował się, że nie będzie wypełniał swojego mandatu. My wyciągniemy z tego konsekwencje, czy to ustawowe czy przez zmianę Regulaminu Sejmu, bo jakieś konsekwencje wyciągnąć musimy. Dzisiaj mamy posiedzenie Prezydium Sejmu, też będziemy o tym rozmawiać
- oświadczył.
"Mamy podkładki prawne, ale też nie chcemy tego robić na łapu capu. Nie może być tak, że będziemy walcząc z aberracjami PiS zachowywali się jak PiS za swoich rządów i robili wszystko w 15 godzin" - dodał Hołownia.
W składzie Prezydium Sejmu znajdują się oprócz marszałka Szymona Hołowni (Polska 2050) także wicemarszałkowie Krzysztof Bosak (Konfederacja), Włodzimierz Czarzasty (Lewica), Dorota Niedziela, Monika Wielichowska (obie Koalicja Obywatelska) oraz Piotr Zgorzelski (PSL)