Kancelaria Premiera opublikowała skróconą wersję - tzw. kompendium „białej księgi” dot. reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Rząd przekonuje m.in., „dlaczego Polska wymaga reformy sądownictwa” oraz dlaczego „reformy są uzasadnione i proporcjonalne”. Skrócona wersja „białej księgi” została podzielona na trzy części: „Dlaczego Polska wymaga reformy sądownictwa?”; „Dlaczego reformy są uzasadnione i proporcjonalne?” oraz „Praworządność jako fundament europejskich wartości”. Już wkrótce na łamach portalu niezalezna.pl opublikujemy „Białą księgę” w całości.
Rząd w kompendium „białej księgi” ocenił m.in., że w Polsce panuje „niskie zaufanie do wymiaru sprawiedliwości”, procedury sądowe są nieefektywne, a „polskie sądownictwo nigdy nie rozliczyło się z komunistycznej przeszłości”.
Z TREŚCIĄ SKRÓCONEJ WERSJI "BIAŁEJ KSIĘGI" MOŻNA ZAPOZNAĆ SIĘ TUTAJ
„Rozliczenie totalitarnej przeszłości jest jedną z najważniejszych europejskich wartości” - czytamy w kompendium „białej księgi”.
Według autorów dokumentu, istnieje obecnie „nierównowaga między władzami”.
„Sędziowie cieszą się szerokim immunitetem (co jest słuszne i pozostanie niezmienione), ale nie ponosili realnej odpowiedzialności za postępowanie niegodne sędziego” - czytamy w dokumencie.
Ponadto zdaniem rządu w polskim sądownictwie wykształciła się „specyficzna zbiurokratyzowana kultura korporacyjna prowadząca do powszechnego przekonania, że niektórzy sędziowie przywiązują większą wagę do tego, czy wyrok da się uzasadnić z formalnego punktu widzenia, niż czy rzeczywiście jest sprawiedliwy”.
„Podporządkowanie sądownictwa innym władzom byłoby wielkim błędem – ale nasze reformy nic takiego nie wprowadzają. Ich głównym celem jest przywrócenie niezbędnej równowagi – przy zapewnieniu wszystkich gwarancji niezawisłości, a nawet ich wzmocnieniu, a zarazem stworzenie mechanizmów zapobiegających patologiom, których nie byli dotąd w stanie naprawić sami sędziowie” - zwraca uwagę rząd.