Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

Dlaczego Trzaskowski przegrał? Polacy zgodnie wskazali na jeden główny powód [SONDAŻ]

Dlaczego Rafała Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie? Kampania brudnej gry i hejtu skierowana w kontrkandydatów przy zbyt małej uwadze skupionej na własnych propozycjach - tak twierdzą Polacy.

Autor: Anna Zyzek

Rafał Trzaskowski przegrał wybory prezydenckie, po raz drugi. I choć jego środowisko polityczne wciąż nie może pogodzić się z porażką kandydata Koalicji Obywatelskiej, Polacy doskonale zdają sobie sprawę, dlaczego tak się stało. 

Reklama

Dlaczego Trzaskowski przegrał?

W ramach sondażu UCE Research na zlecenie Onetu, Polacy zostali zapytani o największe słabości kampanii Trzaskowskiego.

Najwięcej respondentów (21,5 proc.) jako słabość kampanii wskazało „zbyt duże skupienie na krytyce rywali, a za mało na własnych propozycjach”.

Na kolejnych miejscach uplasowały się odpowiedzi: „wizerunek polityka zależnego od Donalda Tuska” (18,3 proc.) oraz „niejasność poglądów — unikanie jednoznacznych deklaracji w przypadku części ważnych lub kontrowersyjnych tematów” (16 proc.).

W dalszej kolejności jako mankamenty kampanii Trzaskowskiego wymieniano: „działania Donalda Tuska i jego rządu” (15,5 proc.) oraz „wizerunek polityka z wielkiego miasta, oderwanego od problemów Polski lokalnej” (13,2 proc.). Brak zdania w tej kwestii zadeklarowało 13,1 proc. ankietowanych, natomiast jedynie 6,7 proc. uznało, że kampania właściwie nie miała słabości.

Niezależnie od sympatii partyjnych!

Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości najczęściej wskazywaną wadą był „wizerunek polityka zależnego od Donalda Tuska” (25,7 proc.). Kolejne miejsca zajęły odpowiedzi: „działania Donalda Tuska i jego rządu” (21,9 proc.) oraz „zbyt duże skupienie na krytyce rywali, a za mało na własnych propozycjach” (21,1 proc.).

Co ciekawe, nawet w elektoracie Koalicji Obywatelskiej najwięcej osób (23,9 proc.) wskazało „Zbyt duże skupienie na krytyce rywali, a za mało na własnych propozycjach”. Istotnym źródłem krytyki były też „Sztab wyborczy i jego działania (lub ich brak)”, na które zwróciło uwagę 19,6 proc. badanych. Jednocześnie 16,1 proc. respondentów z tej grupy uznało, że w kampanii Rafała Trzaskowskiego „właściwie nie było żadnych słabości”.

Wyborcy Lewicy oraz Trzeciej Drogi również najczęściej wskazywali na „Zbyt duże skupienie na krytyce rywali, a za mało na własnych propozycjach”.

Wśród zwolenników Konfederacji najczęściej pojawiały się odpowiedzi: „Niejasność poglądów” oraz „Zbyt duże skupienie na krytyce rywali, a za mało na własnych propozycjach” (po 26,6 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: „Wizerunek polityka zależnego od Donalda Tuska” (24,5 proc.) oraz „Wrażenie, że kandydat ukrywa swój prawdziwy światopogląd” (21,6 proc.).

Sondaż UCE Research na zlecenie Onetu został przeprowadzony w dniach 13-14 czerwca metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1017 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat.

Autor: Anna Zyzek

Źródło: niezalezna.pl, onet.pl
Reklama